Laetiporus sulphureus (kükürt mantarı)'un buğday bitkisinin gelişimi üzerindeki etkilerin araştırılması
Investigation of the effects of laetiporus sulphureus (sulfur fungus) on the development of wheat plant
  1. Tez No: 955199
  2. Yazar: TUĞBA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERGUN DAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, organik madde içeriği zengin bir mantar türü olan Laetiporus sulphu-reus'un sıvı kompoze gübre üretimi potansiyelini araştırmak için mantardan kimyasal hidroliz yöntemi ile elde edilen hidrolizatın buğdayda çimlenme ve fide gelişimi üzerin-deki etkilerini belirlemek için yapılmıştır. Buğday türü olarak Triticum aestivum L.'un“Bora”ve“Esperia”çeşitleri kullanılmıştır. Mantardan elde edilen hidrolizat %1, %0.2, %0.1, ve %0.05 oranlarında seyreltilmiş ve tohumlar çözeltisi içerisinde çimlenmeye alınmıştır. Çalışma kapsamında, tohum çimlenme yüzdesi, çimlenme hızı, yaprak uzunlu-ğu, kök uzunluğu, yaprak ve kök yaş ve kuru ağırlıkları ile toplam klorofil içeriği gibi temel morfolojik ve fizyolojik parametreler değerlendirilmiştir. Denemede, Murashige ve Skoog (MS) besin ortamı içeren ve içermeyen iki temel uygulama grubu oluşturulmuştur. Konrtol grubuna ek olarak farklı konsantrasyonlarda uygulanan mantar hidrolizat çözel-tilsinin çimlenme sürecine anlamlı bir etkisi olmamış ancak fide gelişim sürecinde özellik-le %1'lik konsantrasyonda kök boyu, yaprak boyu, yaş ve kuru ağırlık gibi morfolojik parametrelerde belirgin artışlar sağladığı tespit edilmiştir. En yüksek artış oranları Esperia çeşidinde kök boyunda % 318 ve kök yaş ağırlığında %100 olarak gözlemlenmiştir. Ay-rıca her iki çeşitte de %1 konsantrasyonda, klorofil içeriğinde sırasıyla % 34 (Bora) ve %35 (Esperia) oranında artışa kaydedilmiştir. Elde edilen veriler, uygun dozda mantar hidrolizatlarının, özellikle kök gelişimi ve fotosentetik kapasite üzerinde olumlu etkiler oluşturabileceğini göstermektedir. Ayrıca edilen mantar hidrolizatında %13.08 kuru madde, % 7.55 organik madde, % 5.38 kül ve 39.3 g/L protein içeriği tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu tez kapsamında Laetiporus sulphureus türünden kimyasal hidroliz yön-temi ile elde edilen hidrolizatın kompoze gübre üretimi için potansiyel taşıdığı ve bazı buğday çeşitleri üzerinde olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the potential of Laetiporus sulphureus, a mush-room species rich in organic matter, for the production of liquid compost fertilizer. The effects of a hydrolysate obtained from this fungus through chemical hydrolysis on ger-mination and seedling development in wheat were evaluated. Two wheat cultivars, Tri-ticum aestivum L. 'Bora' and 'Esperia', were used in the experiments. The mushroom-derived hydrolysate was diluted to concentrations of 1%, 0.2%, 0.1%, and 0.05%, and the seeds were germinated in these solutions. Key morphological and physiological pa-rameters were assessed, including germination percentage, germination rate, leaf length, root length, fresh and dry weights of shoots and roots, and total chlorophyll content. Two main experimental groups were established: one with Murashige and Skoog (MS) nutrient medium and one without. While the hydrolysate solutions applied at different concentrations had no significant effect on the germination process, a notable enhance-ment in seedling development was observed, particularly at the 1% concentration. At this dose, significant increases were recorded in morphological traits such as root and leaf length, as well as fresh and dry weights. The most pronounced effects were seen in the Esperia cultivar, with a 318% increase in root length and a 100% increase in root fresh weight. Additionally, chlorophyll content increased by 34% in 'Bora' and 35% in 'Esperia' at the 1% concentration. Chemical analysis of the hydrolysate revealed 13.08% dry matter, 7.55% organic matter, 5.38% ash, and 39.3 g/L protein content. These fin-dings indicate that mushroom hydrolysates, when applied at suitable concentrations, can have beneficial effects on root development and photosynthetic capacity. In conclusion, the hydrolysate derived from Laetiporus sulphureus via chemical hydrolysis demonstra-tes potential as a source for liquid compost fertilizer and exhibits positive effects on cer-tain wheat cultivars.