Büyük yağmurlama başlıklarının su dağılım özellikleri
Water distribution characteristics of gun sprinklers
- Tez No: 5909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi BÜYÜK YA?MURLAMA. BAŞLIKLARININ SU DA?ILIM ÖZELLİKLERİ F. Emine ÖZDER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Osman YILDIRIM 1988, Sayfa: 49 Jüri : Doç. Dr. Osman YILDIRIM Prof.Dr. Osman TEKİNEL Doç. Dr. Zeki ERÖZEL Bu çalışmada, Türkiye'deki bazı kuruluşlar tara fından üretilen büyük yağmurlama başlıklarının farklı meme çapı, işletme basıncı ve tertip aralıklarındaki su dağılım özelliklerinin saptanması ve uygulanabilirlik sınırlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal olarak alınan 4 adet büyük yağmurlama başlıkları A. Ü. Ziraat Fakültesi Kültürteknik Bölümü Deneme Alanında test edil miş ve su dağılım alanları belirlenmiş, dana sonra örtme yöntemi kullanılarak her yağmurlama başlığının farklı meme çapı, işletme basıncı ve tertip aralıkları kombinas yonları için su dağılım desenleri elde edilmiştir. Su dağılım desenlerindeki eş su dağılım düzeyleri, Christi ansen Cu, Benami Hore A, Wilcox-Swailes U ve Desen Randı manı FE eşdağılım katsayıları ile ifade edilmiştir. Sonuç ta, su alma hızı yüksek topraklarda yetiştirilen derin köklü yem bitkilerinin sulanmasında hemen tüm başlıkların 4.0 kg/cm2 işletme basıncı ve 42x42 m tertip aralıklarında, orta köklü tarla bitkilerinin sulanmasında ise yalnızca A başlığının 5«0 kg/cm^ işletme basıncı ve 42x42 m tertip aralıklarında kullanılabileceği, su alma hızının 15 mm/h nin altında olduğu topraklarda test edilen hiç bir başlığın kullanılamayacağı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Büyük yağmurlama başlığı, eşdağılım kat sayısı, başlık memesi, su dağılım alanı, su dağılım deseni, tertip aralığı, örtme, yağmurlama hızı.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis WATER DISTRIBUTION CHARACTERISTICS OF GUN SPRINKLERS F. Emine ÖZDER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM 1988, Page: 4-9 Jury : Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM Prof ^Dr. Osman TEKİNEL Assoc. Prof #Dr. Zeki ERÖZEL The purpose of this study is to find the water distribution characteristics of some gun sprinklers produced in Turkey and to determine their applying limits. The four types gun sprinklers which were symbolized as A, B, C, and D were tested in the experiment area of Agricultural Engineering Department, Faculty of Agriculture, The University of Ankara. Initially the wetted areas of these sprinklers were obtained for different nozzle diameters and operating pressures, and than the water distribution paterns were determined for different sprink ler spacings by using overlapping method. The degrees of water distribution uniformities in these paterns were expressed with the uniformity coefficients of Christiansen (Cu), Benami-Hore (A), Wilcox-Swailes (U), and Pattern Efficiency (PE). According to the values of the uniformity coefficintes obtained, tested sprinklers can use in irrigating the forage crops with deep roots. A sprinklers with 4-2x42 m spacing and 5.0 kg/cm^ operating pressure can only use to irrigate the field crops with medium root depths, and none of these sprinklers can use for the soils which have the intake rates more than 15 mm/h. KEY WORDS: Gun sprinkler, uniformity coefficient, nozzle, wetted area, water distribution pattern, sprinkler spacings, overlapping, application rate.