Ankara ili Meloidae (Insecta: Coleoptera) familyası üzerinde sistematik araştırmalar
Systematic researches on the family Meloidae (Insecta: Coleoptera) in Ankara province
  1. Tez No: 590809
  2. Yazar: MUHAMMED ARİF DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KABALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada, Ankara ili Meloidae (Coleoptera) familyası üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Bu amaçla, Ankara ilinde Mayıs-Ekim 2018 ve Nisan-Mayıs 2019 aylarında arazi çalışmaları yapılmıştır. 2153 örnek toplanmıştır. 2 altfamilya ve 13 cinse ait toplam 30 tür teşhis edilmiştir. Meloinae altfamilyasından 8 cinse ait 22 tür, Nemognathinae altfamilyasından ise 5 cinse ait 8 tür tespit edilmiştir. Mylabris Fabricius, 1775 cinsi 8 tür ile en çok türe sahiptir. Alosimus luteus (Waltl, 1838), Teratolytta monticola Bologna, 2006, Hycleus polymorphus polymorphus (Pallas, 1771) ve Stenoria (s.str.) apicalis apicalis (Latreille, 1804) türleri ilk defa bu çalışma ile İç Anadolu Bölgesi'nden kayıt edilmiş ve S. (s.str.) apicalis apicalis'in, bu çalışmada Türkiye için ilk defa detaylı lokalite kaydı verilmiştir. Alosimus luteus türünün en batı kaydı bu çalışma ile verilmiştir. Tespit edilen tüm türlerin ayrıntılı lokalite kayıtları, Türkiye ve Dünya yayılışları, tüm türlerin sinonimleri verilmiştir. Bu çalışma ile türler sistematik ve taksonomik, faunistik, ekolojik ve zoocoğrafik özellikler açısından değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. Sistematik ve taksonomik değerlendirmeler ve tartışmalarda, 30 türün genel morfolojisi ayrıntılı olarak incelenmiş, tanımlanmış ve fotoğraflanmıştır. Erkek örnekleri olan 20 türün erkek genital organları ayrıntılı bir şekilde tanımlanmış, çizilmiş ve fotoğraflanmıştır. Erkek genital organ yapıları tespit edilmiş türler ve literatür arasında sistematik olarak karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. Tarsi, prosternum, mesosternum gibi bazı taksonomik karakterlerin çizimleri ayrıntılı olarak çizilmiştir. Bu çalışmada ilk kez Alosimus luteus ve A. marginicollis (Haag-Rutenberg, 1880)'in erkek genital organlarının fotoğrafları, çizimleri ve ayrıntılı açıklamaları verilmiştir Faunistik değerlendirmeler ve tartışmalarda; tür sayıları ve bu türlerin altfamilyalara, cinslere ve Ankara'nın ilçelerine göre dağılışları verilmiştir. Bu ilçelerin fauna benzerlikleri ve tür çeşitlilikleri, Baroni-Urbani Buser benzerlik indeksi ve Brillouin çeşitlilik indeksi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar Haymana ilçesinin en yüksek tür çeşitliliği değerine sahip olduğunu göstermiştir. Ankara'daki ve İç Anadolu Bölgesi'ndeki Meloidae faunaları Baroni-Urbani Buser benzerlik indeksi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Ekolojik değerlendirmelerde birey sayıları, toplanma ayları, toplanma yükseklikleri ve toplanma lokalitelerinin hava sıcaklıkları belirlenmiş ve tartışılmıştır. Toplanma ayları, yükseklik aralıkları ve lokalitelerin hava sıcaklık aralıkları Brillouin çeşitlilik indeksi kullanılarak tür çeşitliliği açısından ayrı ayrı karşılaştırılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda, toplama ayı olarak Haziran, toplama yüksekliği aralığı olarak 701 - 900 m ve toplanma sıcaklığı aralığı olarak 27.6 - 30.0 °C'de tür çeşitliliklerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Zoocoğrafik değerlendirmeler bölümünde, Ankara iline ait Meloidae faunası ile Palaearktik Bölge ile alt bölgeleri arasındaki ilişki karşılaştırılmıştır. Araştırma alanının tür kompozisyonları ile Türkiye'nin diğer coğrafi bölgeleri arasındaki benzerlik ve farklılıklar karşılaştırılmıştır. Ankara Meloidae faunasının en fazla Palaearktik Bölgenin Orta Doğu altbölgesi ile yakınlık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, researches were conducted on the family Meloidae in Ankara province. For this purpose, field studies were carried out in Ankara province in May-October 2018 and April-May 2019. 2153 specimens were collected. Totally 30 species were identified belonging to 2 subfamilies and 13 genera. 22 species belonging to 8 genera from Meloinae subfamily and 8 species belonging to 5 genera from Nemognathinae subfamily were determined. The genus Mylabris Fabricius, 1775 has the most species with 8 species. Alosimus luteus (Waltl, 1838), Teratolytta monticola Bologna, 2006, Hycleus polymorphus polymorphus (Pallas, 1771) and Stenoria (s.str.) apicalis apicalis (Latreille, 1804) species were recorded from Central Anatolian for the first time and detailed locality record of S. (s.str.) apicalis apicalis in Turkey was given in this study for the first time. The most western distribution of Alosimus luteus was given with this study. Detailed locality records, distributions in Turkey and the World, synonyms of all identified species were given. With this study, species were evaluated and discussed in terms of systematic and taxonomic, faunistic, ecological and zoogeographic aspects. In systematic and taxonomic evaluations and discussions, the general morphology of the 30 species were examined in detail, described and photographed. Male genital organs of 20 species, which have male specimens, were described, drawn and photographed in detail. Male genital organ structures were compared and discussed systematically between detected species and literature. Drawings of some other taxonomic characters were drawn in detail such as tarsi, prosternum, mesosternum. Photos, drawings and datailed descriptions of male genital organs of Alosimus luteus and A. marginicollis (Haag-Rutenberg, 1880) were presented for the first time in this study. In faunistic evaluations and discussions, species numbers and distributions in subfamilies, genera and counties of Ankara were given. Faunal similarities and species diversities of these counties were compared by using Baroni-Urbani Buser similarity index and Brillouin diversity index. This comparisons exhibited that Haymana county has the highest species diversity value. Meloidae faunas of Ankara and Central Anatolian Region were compared using Baroni-Urbani Buser similarity index. In the ecological evaluations, number of specimens, collecting months, collecting altitudes and air temperatures of collecting locaties were determined and discussed. Collecting months, altitude ranges and air temperature ranges of localities were compared separately in terms of species diversity by using Brillouin diversity index. As a result of these evaluations, June as collecting month, 701 - 900 m as collecting altitude interval and 27.6 - 30.0 °C collecting temperature interval were detected with higher species diversities than rest. In the section of zoogeographical evaluations, relationship between Meloidae faunas of Ankara province and Palaearctic Region and its sub-regions were compared. Similarities and differences between species compositions of the research area and the other geographical regions of Turkey were compared. It was determined that Ankara Meloidae fauna was most closely related to the Middle East subregion of Palaearctic Region.