İşgücü verimliliğini etkileyen faktörlerin analizi: Bütüncül bir yaklaşım
Analysis of factors affecting labor productivity: An integrated approach
  1. Tez No: 590815
  2. Yazar: YASİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Verimliliğin hayatın her alanında önemli bir unsur olduğu bilinmektedir. Tarih boyunca verimliliği artırmak için çok çeşitli teoriler ve uygulamalar ortaya konulmuştur. Bu çalışmada işgücü verimliliğini hangi faktörlerin ne derece etkilediğinin araştırılması amaçlanmıştır. İşgücü verimliliğini etkileyen sosyo-ekonomik faktörlerin incelenmesinden sonra bu faktörler içinden ücretler ve teknolojinin işgücü verimliliğine etkisi teste tabi tutulmuştur. Etkinin boyutunu ölçmek için regresyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Ücret ve teknolojinin verimlilik üzerinde pozitif etkisi olduğu; ek olarak 94-95, 2001-2002, 2008-2009 ve 2016 kriz dönemlerinin ise verimliliğe negatif etki ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Productivity is known to be an important element in every aspect of life. Throughout history, a variety of theories and applications have been introduced to improve productivity. In this study, it was aimed to investigate which factors and to what extent affect labor productivity. After examining the socio-economic factors affecting labor productivity, wages and the effect of technology on labor productivity were tested. Regression analysis was used to measure the effect size. Wages and technology have a positive effect on productivity; In addition, the 94-95, 2001-2002, 2008-2009 and 2016 crisis periods were found to have a negative impact on productivity.