Nepotizm ile örgütsel sinizmin boyutları ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the relation between nepotism and organizational cynicism dimensions
- Tez No: 590814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ŞANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanoğlu ihtiyaçlarını karşılamak, daha iyi bir yaşam düzeyine sahip olabilmek için çalışmak zorundadır. Çalışma hayatı yapılan işin doğası gereği çoğu zaman birden fazla bireyi kapsamaktadır. Bu durum bizleri örgütsel konulara götürmekte, nitekim bu çalışmada bunlardan ikisi olan nepotizm ve örgütsel sinizm ile aralarındaki ilişki incelenmektedir. Nepotizm, işin gerektirdiği niteliklere sahip olmayan kişilerin sadece akrabalık ilişkileri esas alınarak istihdam edilmesi veya terfi ettirilmesi durumudur. Örgütsel sinizm ise, bireyin örgütü hakkındaki olumsuz düşüncelerini ifade etmektedir. Dean, Brandes ve Dharwadkar'ın, 1998 yılına ait, Örgütsel Sinizm adlı yayınında, bir kişinin çalıştığı örgüte karşı geliştirdiği bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutları içeren negatif bir tutum olarak belirtilmektedir. Araştırma kapsamında Adana İli Seyhan İlçesi'ndeki bir kamu kuruluşunun bölge müdürlüğü ve bağlı birimlerindeki çalışanlar ile görüşülerek veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre nepotizm ile örgütsel sinizmin bilişsel boyutu arasında anlamlı ve ters yönlü bir ilişkiye rastlanmıştır. Bununla birlikte, nepotizm ile örgütsel sinizmin duyuşsal ve davranışsal boyutları arasında anlamlı olmayan bir ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The human beings must work to afford their needs and have better life standards. The working places consist of more than one worker mostly. This situation takes us to the organizational issues such as nepotism, organizational cynicism and relationships between them. Nepotism provides positions or promotions in the working places for the people who are considered incapable due to the kinship. On the other hand, organizational cynicism is related to the negative situation of the workers towards organizations. It is defined as a negative attitude in terms of belief, affect and behavior in the study named Organizational Cynicism managed by Dean, Brandes ve Dharwadkar in 1998. Using the method of inquiry, this survey performed on totally 88 workers in a regional public organization and its combined divisions existing in Seyhan District of Adana City in Turkey. The results of this investigation show that there is a meaningful but reverse relationship between nepotism and the organizational cynicism's belief dimension. In addition to this, there is a non-meaningful relationship between nepotism and dimensions of organizational cynicism such as affect and behavior.