Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de çocuk hakları ve çocuk suçluluğu
Child rights and juvenile delinquency in Turkey in the European Union harmonization process
- Tez No: 590860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN EMRE ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çocuk hakları çalışmaları, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra hız kazanmış ve başta Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere uluslararası anlaşmalarla desteklenmiştir. Avrupa Birliği de bugün çocuk haklarını desteklemekte ve politikalarında çocuklara ilişkin düzenlemelere yer vermektedir. Türkiye hem Birleşmiş Milletler üyesi hem de Avrupa Birliğine aday ülke olarak çocuk haklarına ilişkin düzenlemeleri takip etmektedir. Türkiye'de birçok konuda olduğu gibi çocuk haklarında da Avrupalılaşma düşüncesi etkindir. Avrupalılaşmaya ilişkin çalışmaların büyük ölçüde AB'ye indirgendiği ve AB öncesindeki tarihsel sürecin ihmal edildiği görülmektedir. Bu çalışmada öncelikle Avrupalılaşma ve AB-leşme ayrımı yapılarak, çocukluğun, çocuk haklarının ve çocuk suçluluğunun tanımına yer verilmiş, AB'de çocuk hakları ve çocuk suçluluğu ile Türkiye'de çocuk haklarının gelişimi ve suça sürüklenen çocukların durumu, Avrupalılaşma ve AB-leşme çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies of children's rights gained momentum after the Second World War and was supported by international agreements, in particular the United Nations Convention on the Rights of the Child. Today The European Union supports children's rights so and includes regulations on children in their policies. As a member of the United Nations and a candidate country to the European Union Turkey is following the regulations on children's rights. Children's rights in Turkey, is effective as of the Europeanization of thought as in many issues of it. It is seen that studies on Europeanization have been greatly reduced to the EU and the historical process before the EU has been neglected. In this study, firstly distinction between Europeanization and EU-ization and definition of childhood, children's rights and juvenile delinquency has been studied. Mainly focused on children's rights in juvenile delinquency in EU and developing of children's rights and juvenile delinquency in Turkey within the framework of Europeanization and EU-ization.