Yasadışı göç ve mülteci sorununun, Türkiye'nin AB ile uyum sürecine muhtemel etkileri
Illegal immigration and refugee problems of Turkey's EU harmonization process with the possible effects
- Tez No: 590864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ SALİM SAVAŞ BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Avrupa Birliği ülkeleri, kendi sınırlarına doğru yönelen yasadışı göç akımlarını en aza indirmek veya tamamen kontrol altına almak için 1960'li yıllarda ortak politikalar oluşturmaya başlamıştır. Çalışmada AB'nin yasadışı göç ile mücadele kapsamında günümüze dek oluşturduğu politikalar ve bu politikaların aday ülke Türkiye'ye etkileri incelenmiştir. Yasadışı göç, Avrupa Birliği göç politikalarında kilit bir konudur. Yasadışı göçe karşı mücadele son on yıldan fazladır AB politikasının bir parçası olmuştur. Avrupa Birliği, yasadışı göçün önlenmesi adına, politikalarında yeni düzenlemeler yapmakta ve yeni kararlar almaktadır. Bu durum Avrupa Birliği ülkelerine kara ve deniz yoluyla akın eden yasadışı göçmen ve mültecilerin geçiş güzergahın da bulunan ve Avrupa Birliği'ne aday ülke statüsünde bulunan Türkiye'nin üyelik sürecini yakından ilgilendirmektedir. AB'nin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti vaadi ile Türkiye ile bir geri kabul anlaşması imzalanması her iki tarafında çıkarına olacağını belirtmiştir. Bu çalışmada kaçak göçmenlerin Türkiye üzerinden Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere transit geçmesinden doğan sorunlar incelenmiştir. Düzenli Raporların ve Türkiye'nin hazırladığı müktesebatın üstlenilmesi için ulusal programın paralel olarak okunması sonucunda taraflar arasındaki uyumsuzluklar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
European Union countries started to create common policies in 1960's for cutting down control illegal migration through Union. In this study the policies EU created about combatting illegal migration till today and the effects of these policies to candidate country Turkey were examined. Illegal migration is a key issue in the migration policies of the European Union. The fight against illegal migration has been part of the EU policy since more than a decade. In order to prevent illegal migration, the EU make new regulations and take new decisions. In this case the land in European Union countries and the influx of illegal immigrants and refugees who pass through the sea route and in the European Union candidate country status is closely related to Turkey's accession process. The EU's signing of a readmission agreement with Turkey on visa exemption for Turkish citizens promise was that it would be in the interest of both sides. In this study, illegal immigrants through Turkey to the European Union member countries was examined problems arising from transit. Regular Reports and Turkey for the adoption of the acquis prepared to be read in parallel by the national program as a result of discrepancies between the parties has been attempted to be determined