Smart car seat design for safety and comfort
Güvenlik ve konfor için akıllı araba koltuğu tasarımı
- Tez No: 590865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK HİMMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, boyun incinmesi ve araçlarda arkadan çarpışmalarla ilişkisi incelenmiştir. Boyun incinmesi ve bunun insan sağlığına ve ekonomiye etkileriyle ilgili kısa bir açıklamadan sonra, yaralanma mekanizması incelemiştir. Boyun incinmesi konusunda yaralanma kriterleri açıklanarak, arkadan çarpışmalarda boyun incinmelerine neden olan ana faktörler hakkında bilgi verilmiştir. Boyun yaralanması riskini azaltacak alternatif araç koltuğu ve koltuk başlığı tasarımları değerlendirilerek, konuyla ilgili bir koltuk başlığı tasarımı, ileri çalışmlara referans olması için optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work of thesis, whiplash injury and its relation with rear end accidents are studied. After brief explanation on what whiplash injury is and its effects on both people's health and economy, injury mechanism is studied. Injury criteria on the subject of whiplash injuries are explained, and the major factors affecting the whiplash injury risk in rear end collisions are discussed. Alternative car seat and head restraint designs for reducing the whiplash injury risk are considered and physical properties of such head restraint design are optimized as a reference for further design studies.