Eğitsel filmlerin vücudumuzda sistemler ünitesinde öğrencilerin başarısına ve fen konularına yönelik ilgi düzeyine etkisi
The effect of educational movies on the students' achievement and curiosity levels toward science subjects in the systems of body structures unit
  1. Tez No: 590863
  2. Yazar: HANDE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ GÜVEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı 6. sınıf Fen Bilimleri dersi Vücudumuzda Sistemler Ünitesi'nin öğretiminde eğitsel filmlerin öğrencilerin akademik başarı ve fen konularına yönelik ilgi düzeylerine etkisini incelemektir. Bu araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme ile belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Ankara ili, Mamak İlçesi'nde, bulunan bir ortaokulun 6. sınıfında öğrenim gören toplam 55 öğrenciden oluşmuştur. Öğrenim, deney grubunda (N=28) eğitsel filmler ile kontrol grubunda (N=27) ise eğitsel filmler kullanılmadan, 5E öğrenme modeli ile devam ettirilmiştir. Bu araştırmada nicel verileri toplamak için yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın uygulama süreci Vücudumuzda Sistemler Ünitesi'nin işlendiği haftalar (8 hafta) süresince devam ettirilmiştir. Bu sebeple araştırmanın veri toplama araçlarını seçerken bu ünitenin kazanımları dikkate alınmıştır. Araştırmada Coşkun (2015) tarafından geliştirilen Boşaltım Sistemi Başarı Testi, Yıldırım (2018) tarafından geliştirilen Sistemler Başarı Testi, Laçin Şimşek ve Nuhoğlu, (2009) tarafından geliştirilen Fen Konularına Yönelik İlgi Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama sürecinde önce her iki gruba da boşaltım sistemi başarı testi, sistemler başarı testi, fen konularına yönelik ilgi ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Uygulama sürecinde ünitenin konuları deney grubunda 17 eğitsel film ile öğretilirken kontrol grubunda 5E öğrenme modeli kullanılmıştır. Uygulama bitiminde yine aynı testler ve ölçek her iki gruba da son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21 istatistik analiz programı kullanılmıştır. Öğrencilerin çalışmada kullanılan testlere ve ölçeğe verdikleri yanıtların genel dağılımlarının belirlenmesinde betimsel istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Test puanlarına ait merkezi eğilim (ortalama, mod ve medyan) ve merkezi dağılım (standart sapma, varyans, çarpıklık ve basıklık) değerleri rapor edilmiştir. Farklı gruplarda yer alan öğretmen adaylarının ön ve son test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark olup olmadığını tespit etmek için bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Araştırmada yapılan tüm analizlerde anlamlılık düzeyi .05 kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda grupların hem boşaltım sistemi başarı ön test puan ortalamaları arasında hem de sistemler başarı testi ön test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte deney ve kontrol grubunda bulunan öğrencilerin çalışma sonrasında boşaltım sistemi başarı son test puan ortalamaları ve sistemler başarı testi son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık olduğu bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen diğer bir sonucuna göre deney ve kontrol guruplarında yer alan öğrencilerin uygulama öncesi fen konularına yönelik ilgi ölçeği ön test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Son olarak, uygulama sonrası yapılan ölçümlerde grupların fen konularına yönelik ilgi ölçeği son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of educational movies on the students' academic achievement and curiosity levels towards science subjects in the 6th-grade Science Course Systems of Body Structures Unit. The study group of this study was determined by purposeful sampling. The sample of the study consisted of a total of 55 students that were studying at the 6th grade of a middle school in the Mamak district of the province of Ankara in the fall semester of the academic year of 2018-2019. Learning was maintained with the educational movies in the experimental group (N = 28) and with the 5E learning model without using the educational movies in the control group (N = 27). A quasi-experimental design was used to collect the quantitative data in the study. The application process of this research was continued during the weeks (8 weeks) which the Systems of Body Structures Unit was processed. Therefore, when selecting the data collection tools of the research, the gains of this unit were taken into consideration. Excretory System Achievement Test developed by Coşkun (2015), Systems Achievement Test developed by Yıldırım (2018), Curiosity Scale for Science Subjects developed by Laçin Şimşek and Nuhoğlu, (2009), were used as data collection tools. In the application process of the research, excretory system achievement test, systems achievement test and curiosity scale for science subjects were applied as pre-test to both groups. While the subjects of the unit were taught with 17 educational movies in the experiment group, 5E learning model used in the control group in the experimental process. After the implementation, the same tests and scale were applied in both the groups as post-tests. The SPSS 21 statistical analysis software was used to analyze the data obtained in the study. Descriptive statistics (mode, median, mean, standard deviation) were utilized to determine the general distribution of the responses of the students to the test and the scale. The central tendency (mean, mode and median) and central distribution (standard deviation, variance, skewness and kurtosis) values for the test and the scale were reported. Independent-samples t-test was used to determine whether or not there was a statistically significant difference between the mean pre-test and post-test scores of the students in the two groups. All analyses in the study accepted the level of significance as .05. As a result of the study, there was no statistically significant difference between both the mean pre-test excretory system achievement test scores and the mean pre-test systems achievement test scores of the students. In addition, it was found that there was a statistically significant difference between the excretory system achievement post-test mean score and systems achievement test post-test mean score of the experimental and control groups in favor of the experimental group. According to another result obtained from the study, no statistically significant difference was observed between the curiosity scale for science subjects pre-test scores. Finally, it was seen that there was a statistically significant difference between the post-test scores of the groups' curiosity scale for science subjects in the measurements that taken after the application.