L'examen de la question du mariage dans le processus de la modernisation ottomane à travers les romans d'époque
Osmanlı modernleşmesi sürecinde evlilik meselesinin dönem romanları aracılığla incelenmesi
  1. Tez No: 590871
  2. Yazar: YEŞİM DENİZ CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KUYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İdari alanda başlayan Osmanlı modernleşmesi topluma da yayılmıştır. Toplumsal açıdan bu süreç değerlendirildiğinde gerek devletin gerekse de dönem aydınlarının sıklıkla üzerinde durdukları iki unsur söz konusudur: kadın ve aile. Onlar için bu iki unsurun çeşitli yönleri dönemin şartlarına uygun biçimde değişmeliydi ama bu değişim ancak sınırları titizlikle çizildikten sonra gerçekleşebilirdi. Edebiyatı, toplumsal değişimin yönünü ve sınırlarını belirlemek amacıyla kullanan aydınlar, kadın ve aile meselelerini eserlerinin merkezine yerleştirdiler. Modernleşme dönemi romanlarında evlilik meselesini inceleyen bu çalışma bir yandan bu dönemde Osmanlı kadınına çizilen sosyal sınırları diğer yandan da yeni Osmanlı ailesinin kuruluş aşamasında sıklıkla üzerinde durulan hususları aydınlatmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman modernization which started the administrative field, extended to the society. When this process evaluated from a social point of view, the state and the intellectuals of this period frequently emphasize two elements: women and family. For them, various aspects of these two elements had to evolve according to the conditions of the period but this change could only take place after its boundaries have been meticulously drawn. Intellectuals who used literature to determine the direction and limits of the social change, placed women and family issues at the center of their works. This study examines the issue of marriage in the novels of the period of modernization and aims to shed light on the social boundaries imposed on Ottoman women and the subjects frequently emphasized during the creation of the new Ottoman family.