The effect of digitalization on supply chain complexity of the music industry: An empirical study for Turkey
Dijitalleşmenin müzik endüstrisinde tedarik zinciri karmaşıklığına etkisi: Türkiye'de deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 590889
  2. Yazar: DENİZ TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK AKIN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Müzik endüstrisi toplamda 18 milyar dolardan fazla getiriyle dünyanın en yaratıcı, yenilikçi ve kârlı iş sahalarından biridir. Bugünün global dünyasında, müzik endüstrisi dijital hizmet sağlayıcılarının veya dijital kanalların önemli role sahip olduğu ve dijital satışların ön planda olduğu bir dönemin içindedir. Dijitalleşme aynı zamanda tüm dünyada müzik tedarik zincirlerini değiştirmektedir. Böylesine dinamik bir ortamda, müşterilerin dijital ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için yeni aktörler ortaya çıkmakta ve ana aktörler arasındaki ilişkiler değişime zorlanmaktadır. Bu tez tedarik zincirinde karmaşıklık perspektifinden dijitalleşmenin günümüz Türk müzik tedarik zinciri yapısına etkisini incelemektedir. Tedarik zincirinde karmaşıklık, yapısal karmaşıklık (aktörlerin sayısı, çeşitliliği ve birbirleriyle etkileşimi) ve dinamik karmaşıklık olarak ele alınmıştır. Ayrıca, aktörler arası ilişkileri daha iyi kavrayabilmek amacıyla güç özellikleri (tip ve denge) incelenmiştir. Tekli vaka çalışması yöntemi benimsenerek Türk müzik tedarik zincirindeki çeşitli ana aktörlerin yöneticileriyle 23 yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar dijitalleşmeninartan aktör sayısı, etkileşimler ve dinamizm ile nasıl Türk müzik tedarik zincirinde karmaşıklığı arttırdığına ve yapının artan alternatif kanallar ile nasıl daha ayrışmış bir hâle geldiğine ışık tutmak adına bulguları gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
The business of music is one of the most creative, innovative, and profitable businesses in the world in general, with a value more than 18 billion USD in total. In today's global world, the music industry is in an era where the digital service providers or digital channels have a critical role and digital sales are on the front burner. Digitalization is also changing music supply chains all over the world. In this dynamic environment new actors emerge to meet the online needs of customers better and existing relationships between key actors are challenged. This thesis examines the effect of digitalization on the current Turkish music supply chain structure from a supply chain complexity perspective. Supply chain complexity is investigated by distinguishing between detail (i.e., number of actors, variety of actors, and interaction between actors) and dynamic complexity. Furthermore, in order to generate further insights in relation to relationships between actors, power (i.e., type and balance) characteristics are investigated. Adopting a single case study approach, 23 semi-structured interviews were conducted with the executives of several key actors in the Turkish music supply chain. The results provide rich insights regarding how the supply chain complexity of the Turkish music industry increased with increasing number of actors, interactions, and dynamism in relation to digitalization and how the structure became more decentralized with increased alternative channels.