Omeprazolün random paternli sıçan tibia kırık modelinde kırık ı̇yı̇leşmesı̇ üzerı̇ne etkı̇si
The effect of omeprazole on fracture healing in the rat tibia fracture
- Tez No: 458384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖKKEŞ BİLAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gerek kırık cerrahisi gerekse diğer cerrahi işlemler sırasında analjezik, antienflamatuar ilaçlar (NSAİİ) ve düşük molekül ağırlıklı heparin sıklıkla kullanılmakta olup, bu ilaçların yan etkisinden mideyi korumak amacıyla proton pompa inhibitörlerine (PPİ) oldukça sık başvurulmaktadır. Literatürde proton pompa inhibitörlerinin mide asit salgısını güçlü bir şekilde inhibe ettiği ve tepki etkiyle gastrin salınınımını artırdığı ve gastrinin de yapılan birçok çalışmada anjiogenezi artırdığı bildirilmiştir. Bu fikirden hareketle bir proton pompa inhibitörü olan omeprazolün kırık iyileşmesi üzerine olumlu yönde etkisi olabileceğini düşündük. Literatür taramamızda bununla ilgili çalışmaya rastlamadık ve bu çalışmamızda omeprazolün kırık iyileşmesi üzerine etkisini incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Analgesics, antiinflammatory agents (NSAIDs) and low molecular weight heparin have been frequently used in fracture surgery and other surgical procedures. Proton pump inhibitors are frequently used to prevent side effects of these drugs. It has been reported in the literature that proton pump inhibitors strongly inhibit gastric acid secretion and increase gastrin release by response, and gastrin increases angiogenesis in many studies. We believe that omeprazole, a proton pump inhibitor, may be positively affected by fracture healing. We did not find out about this in our literature search and we started to examine the effect of omeprazole on fracture healing in our study.