Omeprazolün piyasa preparatlarının farmasötik kalite kontrolleri
The Pharmaceutical quality tests of omeprazole commerical products
- Tez No: 48325
- Danışmanlar: PROF.DR. İLBEYİ AĞABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
82 VII. ÖZET Omeprazolün piyasa preparatlarının farmasötik kalite kontrollerinin yapıldığı bu çalışmada, ayrıca farmasötik kalite kontrollerini yönlendirmek için etkin madde üzerinde bazı ilave çalışmalar yapıldı. Etkin madde üzerinde yapılan çalışmalarla, omeprazolün asit pH'larda dayanıksız olduğunu ve zamanla renkli bir çökelek oluştuğunu, pH 6.8 fosfat tamponu ortamında stabıl olduğunu ve iki saat içinde bozulmadığını kanıtlandı. Ayrıca 151-153 °C aralığında dekompoze olarak eridiği, pH 6.8, 7.5 ve 9'daki çözünürlüğünün 198 ug/mL, 217 ug/mL ve 409 ug/mL olduğu, dolayısıyla pH'nın artışı ile çözünürlüğünün arttığı saptandı. Ticari preparatlarda yapılan farmasötik kalite kontrol çalışmaları sonucu, L1, L2, L3 ve L4 kodlu preparatlarda, ortalama içerik ağırlığı, 218+3 mg, 234±3 mg, 240±3 mg, 253±7 mg ve bu ortalamanın omeprazol içeriği, 17.7±0.1 mg, 20.0±0.6 mg, 20.0±0.8 mg ve 19.5±0.1 mg olarak saptandı. Ayrıca içerik tekdüzeliği testi ile miktar tayini sonucu birim dozajdaki omeprazol miktarı, 18.4±0.9 mg, 20.7±0.9 mg, 19.6±0.5 mg ve 19.5±0.1 mg olarak, asite dayanıklılık testi ile iki saat asit ortamda bekleme sonucunda çözünen miktarın, 1.14±0.38 mg, 0.878±0.775 mg, 0.720±0.436 mg ve 0.328±0.377 mg olduğu saptandı. Çözünme hızının tayini için sürekli akış hücresi yöntemi ile yapılan çalışmada ise, beş farklı pH'daki çözelti 12 saat süre ile sürekli akış hücresinden geçirildiğinde, preparatlann içerdikleri etkin maddeyi çözünme ortamına salımlan, yığılmalı yüzde çıkan miktar olarak, % 51.6, % 77.9, % 49.5 ve % 56.7 olduğu saptandı. Buna göre L3 en az ve L2 en fazla etkin83 maddeyi çözünme ortamına salmıştır. Bu da preparatlann in vivo biyoyarariammlannı etkileyebileceğini ve in vivo çalışma yapılması gerektiğini düşündürmektedir. Sonuçta, preparatlann hepsinin, USP XXIPnin öngördüğü kriterlere uygun olduğu ve farmasötik eşdeğer oldukları kanısına varıldı. Ancak en az sapma ile en fazla uyumun L2 kodlu preparatta ve en fazla sapma ile en az uyumun L1 kodlu preparatta olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
84 VIII. SUMMARY The pharmaceutical quality tests of omeprazole commercial products were carried out in this study. In addition to that, work on the active substance has been made to further support the previous tests. The work on the active principle has shown that, omeprazole is unstable in acidic media and gives a yellow precipitate with time. On the other hand, it was found to be stable at pH 6.8 phosphate buffer for two hours. It melted at 151-153°C with decomposition. Its solubilities at pHs 6.8,7.5 and 9 were found to be 198, 217 and 409 ug/mL Its solubility increases with increase in pH. The pharmaceutical quality tests done on products L1,L2,L3 and L4 showed the mean content weights to be 218±3, 234±3, 240±3 and 253±7 mg respectively. The omeprazole contents thus found to be 17.7±0.1, 20.0±0.6, 20.0±0.8 and 19.5±0.1 mg. The content uniformity tests showed the amounts of omeprazole in each product to be 18.4+0.9, 20.7±0.9, 19.6±0.5 and 19.5±0.1 mg respectively. The amounts dissolved in two hours at in acid resistance tests, were found to be 1.14±0.38, 0.878±0.775, 0.720±0.436 and 0.328±0.377 mgs. With the flow-through cell method in the dissolution tests, the cumulative amounts dissolved with five different pH fluids were found to be 51.6, 77.9, 49.5 and 56.7 %. According to these results, L3 released the least and L2 the most drug to the dissolution media. This might influence their bioavailabilities, therefore an in vivo study is necessary in that respect. As conclusion, all the products met the USPXXII requirements and are85 pharmaceutical equivalents. The fit was with product L2; least fit was with product L1.