13-14 yaş erkek futbolcularda somatotip özelliklerin denge üzerine olan etkisinin incelenmesi
The study of the effects of somatotype characteristics of 13-14 age male footballers on balance
  1. Tez No: 590904
  2. Yazar: CİHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 13-14 yaş futbolcuların somatotip özelliklerinin statik (açıkgöz ve kapalıgöz) dinamik (bipedal) denge parametreleri üzerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yapılan çalışmada, iki ya da daha fazla değişken arasında ilişki olup olmadığını incelemek amacıyla çoklu regresyon ve korelasyon uygulanarak bu çalışma yapılmıştır. Ordu ilindeki Beşiktaş futbol okulunun küçük yaştaki alt liglerde mücadele eden 13-14 yaş aralığındaki yirmi üç (23) futbolcu araştırmaya katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların kilosunu Jawon Body Composition Analyzer Model X-Scanplus Ⅱ ile boy uzunlukları ise Holtain boy ölçer ile ölçmüştür. CSMI - Tecno Body PK-252 model cihaz ile sporcuların denge ölçümleri alınmıştır. Somatotip ölçümlerinin verileri toplanmasında deri kıvrım kalınlığı ölçümlerinde Brawomed Skinfold Caliper ile çap Elektronik Kumpas ve çevre ölçümlerinde mezura kullanılmıştır. Yapılan bu çalışmada tüm istatistiksel hesaplamalar SPSS 22.0 V istatistik paket programında yapılmıştır. Somatotip parametresinin statik ve dinamik denge parametresi üzerine etkisini belirlemeye yönelik yapılan istatistikte öncelikle veriler normal dağılım gösterip göstermediği test edilmiştir. Teste daha sonra korelasyon ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Yapılan çalışmanın analizlerinde normallik değerleri alınmıştır. Çıkan sonuçlarda somatotip, statik açık ve kapalı göz parametreleri ile birlikte bipedal dengenin Primeter, F-BSD, ATE, TB-FSD, Stab. İndex, Endomorfi, Mezomorfi, Ektomorfi normal dağılım gösterirken statik açık ve kapalı göz, dinamik dengenin Ellipse Area, M-LSD, TTSD, TB-FSD, TM-LSD, AFV parametreleri normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda 13-14 yaş futbolcuların Stab. İndex parametresi değerinin Endomorfi, Mezomorfi ve Ektomorfi parametreleri arasında orta derecede ilişki olduğu ve bu ilişkinin istatiksel açıdan anlamlı derecede bir ilişkiye sahip olduğu belirlenmiştir (p˂0.05). Korelasyon katsayıları incelendiğinde Bipedal (Dinamik) TTSD parametresi ile boy-kilo parametreleri arasında orta düzeyde pozitif yönde ilişki bulunması, istatiksel açıdan anlamlı bir düzeyde olduğu tespit edilmiştir (p˂0.05). Bipedal TB-FSD değerleri ile boy-kilo değerleri arasında orta derecede bir ilişki olup bu ilişkinin istatiksel açıdan anlamlı bir düzeye sahip olduğu belirlenmiştir (p˂0.05). Dinamik denge TM-LSD parametre değerlerinin boy-kilo parametre değerleriyle arasında orta derecede bir ilişki bulunması ile istatiksel açıdan anlamlı bir düzeyde olduğu tespit edilmiştir (p˂0.05). Sonuç: Yaptığımız bu çalışmada somatotip değerleri (Endomorfi, Mezomorfi, Ektomorfi) ile Stab. İndex denge parametresi arasındaki etki haricinde diğer denge parametreleriyle hiçbir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of the study is to observe the effects of somatotype characteristics of 13-14 aged male footballers on static (eyes open/closed) and dynamic (bipedal) balance parameters. Materials and Methods: The study included multiple regression and correlation to find out whether a correlation exists in two or more variables. In the study, 23 young male footballers (13-14 aged) playing in young age amateur league team of Besiktas Football Club in the city of Ordu, Turkey. Jawon Body Composition Analyzer Model X-Scanplus was used to measure body weight and Holtain was used to measure body height of the athletes. With the help of CSMI-Techno Body PK-252, balance measurements were taken. For the data regarding somatotype characteristics, Brawomed Skinfold Caliper to measure the thickness of skinfold, a digital caliper to measure diameter and a tape measure to measure the length were used. All statistical calculations were carried out on SPSS 22.0 V software. In the analysis to find out the effects of somatotype characteristics on static and dynamic balance parameters, the whole data was primarily tested to see whether or not they show a normal curve distribution. Then, the test was enriched with correlation and multiple regression analysis. Findings: Normality values were accepted in the analysis of the study. From the findings, we found that somatotype with static eyes open/closed parameters and bipedal balance shows normal distribution in Primeter, F-BSD, ATE, TB-FSD, Stab. Index, Endomorphy, Mesomorphy, Ectomorphy. However, somatotype with static eyes open/closed parameters and dynamic balance does not show normal distribution in Ellipse Area, M-LSD, TTSD, TB-FSD, TM-LSD and AFV. From the findings, we noticed that the Stab.