13-14 yaş futbolculara uygulanan 5x5 dar alan oyunlarının temel teknik özelliklere etkisi
The effect of 5x5 small sided games on basic technical characteristics of 13-14 year old football players
- Tez No: 1020102
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAL ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 13-14 yaş erkek futbolcularda uygulanan 5x5 dar alan oyunu antrenmanlarının fiziksel performans ve temel teknik beceriler üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu düzenli futbol antrenmanlarına devam eden lisanslı toplam 27 erkek futbolcu oluşturmuştur. Katılımcılar deney (n=15; yaş: 12,27±0,46 yıl; boy: 156,60±9,37 cm; vücut ağırlığı: 43,40±7,97 kg) ve kontrol (n=12; yaş: 12,33±0,49 yıl; boy: 154,92±10,15 cm; vücut ağırlığı: 44,08±8,85 kg) gruplarına rastgele atanmıştır. Deney grubuna rutin futbol antrenmanlarına ek olarak sekiz hafta boyunca haftada üç gün dar alan oyunu antrenmanları uygulanırken, kontrol grubu yalnızca rutin futbol antrenmanlarına devam etmiştir. Araştırmada katılımcıların antropometrik özellikleri belirlenmiş, fiziksel performansın değerlendirilmesi amacıyla T çeviklik testi ve dikey sıçrama testi uygulanmıştır. Teknik becerilerin değerlendirilmesinde ise Mor-Christian Genel Futbol Yetenek Testi kullanılarak top sürme, pas verme ve şut performansı ölçülmüştür. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programı kullanılmış, normal dağılım gösteren veriler için bağımlı ve bağımsız örneklem t-testleri, normal dağılım göstermeyen veriler için Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda hem deney hem de kontrol grubunda dikey sıçrama, çeviklik, top sürme ve şut performansında istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler belirlenmiştir (p<0,05). Pas verme performansında ise deney grubunda puan ortalamasında artış, kontrol grubunda azalma gözlenmesine rağmen grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda incelenen tüm performans değişkenleri bakımından ön test ve son test ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlenmemiştir (p>0,05). Sonuç olarak, dar alan oyunu antrenmanlarının genç futbolcularda fiziksel performans ve teknik becerilerin gelişimini destekleyebileceği görülmekle birlikte, bu araştırmada düzenli futbol antrenmanlarına kıyasla ilave bir üstünlük sağladığı ortaya konulamamıştır. Dar alan oyunu uygulamalarının farklı yaş gruplarında, daha uzun süreli ve daha geniş örneklem gruplarıyla incelenmesinin konuya ilişkin literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of 5x5 small-sided game training on physical performance and fundamental technical skills in 13-14-year-old male soccer players. The study sample consisted of 27 licensed male soccer players who regularly participated in soccer training. The participants were randomly assigned to an experimental group (n = 15; age: 12.27 ± 0.46 years; height: 156.60 ± 9.37 cm; body mass: 43.40 ± 7.97 kg) and a control group (n = 12; age: 12.33 ± 0.49 years; height: 154.92 ± 10.15 cm; body mass: 44.08 ± 8.85 kg). In addition to their regular soccer training, the experimental group participated in small-sided game training three days per week for eight weeks, whereas the control group continued only with their regular soccer training. Anthropometric characteristics of the participants were recorded. Physical performance was assessed using the T-test for agility and the vertical jump test. Technical skills were evaluated using the Mor-Christian General Soccer Ability Skill Test, which included dribbling, passing, and shooting performance. Data were analyzed using SPSS 21.0 software. Paired-samples and independent-samples t-tests were used for normally distributed data, whereas the Wilcoxon signed-rank test and Mann-Whitney U test were applied for non-normally distributed data. Statistical significance was set at p < 0.05. The results demonstrated statistically significant improvements in vertical jump, agility, dribbling, and shooting performance in both the experimental and control groups (p < 0.05). Although the passing performance score increased in the experimental group and decreased in the control group, no statistically significant differences were found in either within-group or between-group comparisons (p > 0.05). Furthermore, no statistically significant differences were observed between the groups in either the pre-test or post-test measurements for any of the performance variables examined (p > 0.05). In conclusion, although small-sided game training may contribute to improvements in physical performance and technical skills among young soccer players, the present study did not demonstrate any additional advantage over regular soccer training. Future studies involving different age groups, longer intervention periods, and larger sample sizes may provide further evidence regarding the effectiveness of small-sided game training.