14-16 yaş grubu erkek futbolcularda koordinasyon alıştırmalarının teknik performans üzerine etkileri
Effect of the coordination exercises on the technical performance of 14-16 year-old male football players
- Tez No: 617389
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA PULUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı 14-16 yaş grubu erkek futbolcularda koordinasyon alıştırmalarının teknik beceri performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya Ankara ilinde faaliyet gösteren iki amatör futbol takımında oynayan ve yaş ortalamaları 15.23 ± 0,35 yıl olan 40 erkek futbolcu ile gönüllü olarak katılmıştır. Antrenman öncesi ve sonrasında deney ve kontrol gruplarına boy, kilo, ayak/diz ile top sektirme, kafa ile sektirme, bir pas top sürme, top sürme, pas verme ve şut atma testleri uygulanmıştır. Verilerin hesaplanmasında ve hesaplanmış verilerin değerlendirilmesinde SPSS 13,0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Öncelikli olarak normallik sınaması yapılmıştır. Grup içi ön ve son test karşılaştırmalarında Paired-Samples T testi (Bağımlı gruplarda aritmetik ortalamalar arası farka ait t testi) yapılmıştır. Gruplar arası ön ve son test karşılaştırmalarında Independent-Samples T testi (Bağımsız gruplarda aritmetik ortalamalar arası farka ait t testi) kullanılmıştır. Bu çalışmada güven aralığı 0,05 ve 0,01 olarak kabul edilmiştir. Yapmış olduğumuz çalışma ve literatür karşılaştırmasına göre şu sonuçlara ulaşılmıştır; 1- Futbolda koordinasyon düzeyinin teknik beceri performansı üzerine etkilerinin istatiksel olarak etkilerinin olmadığı; 2- Futbolda koordinasyon alıştırmalarının teknik beceri performansının gelişmesi üzerine etkisinin olduğu; 3- Futbolda koordinasyon alıştırmalarının şut atma becerisi üzerine etkisinin olmadığı; 4- Futbolda koordinasyon alıştırmalarının pas verme becerisi üzerine etkisinin olduğu; 5- Futbolda koordinasyon alıştırmalarının top sürme becerisi üzerine etkisinin olduğu; 6- Futbolda koordinasyon alıştırmalarının top sektirme becerisi üzerine etkisinin olmadığı; görülmüştür. Bilim Kodu : 130104 Anahtar Kelimeler : Koordinasyon, antrenman, futbol, teknik, sportif performans, beceri Sayfa Adedi : 53 Danışman : Prof. Dr. Atilla PULUR
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of the coordination training on technical performance of 14-16 year-old male football players. 40 male football players, whose age average is 15.23 ± 0,35, playing for two amateur football teams active in the city of Ankara participated in the study voluntarily. Before and after the training, these tests namely; height, weight, juggling with foot and knee, juggling with head, one-touch pass dribbling, dribbling, passing the ball and shooting were performed on the experiment and control groups. SPSS 13,0 statistic package programme was used in order to calculate the data and evaluate the calculated data. Primarily, normality testing was carried out. Fort he in-group first and last test comparison, the Paired-Sample T test (t test on the difference between arithmetic averages of dependent groups) was applied. Fort he inter-group first and last test comparison, the Independent-Samples T test (t test on the difference between arithmetic averages of independent groups) was applied. The confidence interval in this study was presumed as 0,05 and 0,01. The following results were reached based on our study and literature comparison; 1- The level of coordination in football statistically has no effect on the performance of technical skill; 2- The coordination training in football has effect on the development of technical skill performance; 3- The coordination training in football has no effect on the skill of shooting; 4- The coordination training in football has effect on the skill of passing the ball; 5- The coordination training in football has effect on the skill of dribbling; 6- The coordination training in football has no effect on the skill of juggling; we saw Science Code : 130104 Key Words : Coordination, training, soccer, technical, sporty performance, skill Page Number : 53 Supervisor : Prof. Dr. Atilla PULUR