13-14 yaş genç erkek futbolcularda ayak bileği eklemine uygulanan mobilizasyon egzersizlerinin teknik beceri düzeylerine bağlı test skorlarına ve pas becerilerine olan etkisinin incelenmesi
An investigation into the effects of mobilization exercises applied to the ankle joint on test scores related to technical skill levels and passing skills in 13-14 year-old male youth football players
  1. Tez No: 1017071
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN KIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 13–14 yaş grubu genç erkek futbolcularda ayak bileği eklemine uygulanan mobilizasyon egzersizlerinin teknik beceri düzeylerine bağlı test skorları ve pas becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya düzenli olarak futbol antrenmanı yapan toplam 20 genç erkek futbolcu katılmıştır. Sporcular deney (n=10) ve kontrol (n=10) grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna rutin futbol antrenmanlarına ek olarak belirlenen süre boyunca ayak bileği eklemine yönelik mobilizasyon egzersizleri uygulanırken, kontrol grubu yalnızca rutin futbol antrenmanlarına devam etmiştir. Araştırmada Mor-Christian top sürme, pas verme ve şut atma testleri, Yeagley top sektirme testi, top sürme slalom testi, 20 metre sürat testi ve Loughborough kısa pas testi ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 28.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiş, grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş örneklem t-testi, gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda deney grubunda top sürme, pas verme, şut atma, top sektirme, slalom top sürme, 20 metre sürat ve kısa pas performanslarında istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler tespit edilmiştir (p<0,05; p<0,01; p<0,001). Kontrol grubunda ise bazı performans parametrelerinde gelişim gözlenmekle birlikte, bu değişimlerin deney grubuna kıyasla daha sınırlı düzeyde kaldığı belirlenmiştir. Sonuç: Ayak bileği eklemine uygulanan mobilizasyon egzersizlerinin 13–14 yaş grubu genç erkek futbolcularda performans gelişimini destekleyen etkili bir tamamlayıcı antrenman yöntemi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to examine the effects of mobilization exercises applied to the ankle joint on technical skill-related test scores and passing skills in 13–14-year-old male youth football players. Materials and Methods: A total of 20 male youth football players who regularly participated in football training were included in the study. The participants were divided into two groups as experimental (n=10) and control (n=10). In addition to their routine football training, the experimental group performed ankle joint mobilization exercises for a specified period, while the control group continued only their regular football training program. Mor-Christian dribbling, passing, and shooting tests, Yeagley juggling test, slalom dribbling test, 20-meter sprint test, and Loughborough Short Passing Test were administered as pre-tests and post-tests. Data were analyzed using SPSS 28.0 software. Paired sample t-test was used for within-group comparisons, while independent sample t-test was used for between-group comparisons. Results: The results of the study revealed statistically significant improvements in the experimental group in dribbling, passing, shooting, ball juggling, slalom dribbling, 20-meter sprint, and short passing performances (p<0.05; p<0.01; p<0.001). Although improvements were observed in some performance parameters in the control group, these changes remained more limited compared to the experimental group. Conclusion: It was concluded that ankle joint mobilization exercises are an effective complementary training method supporting performance development in 13–14-year-old male youth football players.