An investigation on seventh grade students' use of bar model method in solving algebraic word problems
Yedinci sınıf öğrencilerinin cebir problemlerinin çözümünde bar model yöntemini kullanımının incelenmesi
- Tez No: 590951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, Singapur matematik öğretim programında yaygın olarak kullanılan bar model yönteminin yedinci sınıf öğrencilerinin cebir problemlerinin çözümündeki kullanımını anlamaktır. Bu çalışma aynı zamanda yedinci sınıf öğrencilerinin denklem problemlerini çözerken kullandıkları metodu tercih etme sebeplerini öğrenmeyi de amaçlamaktadır. Araştırma verileri 2018-2019 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde, Sincan, Ankara'da yer alan bir devlet ortaokulundaki 10 yedinci sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Tekli durum araştırma deseni kullanılan bu çalışmada, katılımcıları seçmek için 42 yedinci sınıf öğrencisine ön değerlendirme testi uygulanmıştır. Bu testte yapılan hata türleri analiz edilmiş ve çalışma için 10 öğrenci seçilmiştir. Seçilen öğrencilere üç ders saati süren, denklem problemlerini bar model yöntemiyle çözmeyi öğreten bir eğitim verilmiştir. Bu eğitimin ardından, öğrencilerle klinik görüşmeler yapılarak, verilen denklem problemlerini istedikleri yöntemle çözmeleri istenmiş ve bar model yöntemi hakkındaki görüşleri alınmıştır. Çalışmanın sonuçları yedinci sınıf öğrencilerinin denklem problemleri çözerken kullandıkları bar model yönteminin yaptıkları hataları azaltmakta etkili olduğunu göstermektedir. Bar model yöntemi 10 katılımcının özellikle yedisinin performansı üzerinde olumlu bir role sahiptir. Bu çalışma aynı zamanda bar model yönteminin öğrencilerin problem içeriğini görselleştirmelerinde faydalı olduğunu göstermiştir. Öğrenciler bu yöntemle bir takım zorluklar yaşasalar da, 10 öğrenciden dokuzu yöntemi sevdiğini ve ilgi çekici bulduğunu, bu yöntemi denklem kurma yöntemine tercih ettiğini belirtmiştir. Dolayısıyla çalışmanın verileri, öğrencilere farklı zorluk seviyelerinde problemlerle bar model yöntemini kullanma şansı verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is understanding the use of bar model method used in Singapore math curriculum while solving algebra word problems in 7th grades and students' reasons for the solution method preferences in solving algebraic word problems. The data were collected from 10 seventh grade students from a public middle school in Sincan, Ankara, in the spring semester of 2018-2019. In this single case study, an initial assessment was applied to 42 seventh grade students for selecting the participants. Students' errors were analyzed and 10 students were selected. A three-hour instruction about solving algebraic word problems with bar model method was provided these students. After the instruction, a clinical interview with each student was carried out. During these interviews, students solved the algebraic word problems with any method that they want and shared their thoughts about using bar model method. The results indicated that bar model is an effective method for remedying seventh grade students' errors in solving algebraic word problems. Particularly, it resulted with a positive role on seven of 10 students' performances. This study revealed that bar model method is useful for visualizing the problem content. Although some of thestudents experienced difficulties in solving problems, nine of the 10 students found this method easier and more interesting. They also preferred the bar model method instead of the algebraic equation method. Thus, this study suggests providing students with more oppourtunities to use the bar model method in algebra problems at various difficulty levels.