7.sınıf tamsayılar konusunun teknoloji destekli eğitsel matematik oyunlarıyla yürütülmesinin öğrenci başarısına ve bilgilerin kalıcılığına etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of taking the topic of 7th grade integer numbers with technology-supported educational mathematics games on student success and permanence of information
- Tez No: 958737
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul yedinci sınıf tam sayılar konusunun öğretiminde mevcut müfredatta işlenen modellemeler yerine teknoloji destekli eğitsel bir oyunla öğretilmesinin öğrenci akademik başarısı, bilgilerin kalıcılığı ve öğretim sürecine ilişkin öğrenci görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmada karma yöntem araştırma türlerinden çok aşamalı karma desen kullanılmıştır. İlk olarak araştırmanın keşfedici sıralı karma desene uygun olarak Nitel-1 kısmında öncelikle mevcut müfredatta böyle bir eksikliğin olup olmadığını ortaya koymak adına araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme ölçek formu ile on tane matematik öğretmeni ve on tane yedinci sınıf öğrencisinden nitel veriler elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar öğretmen ve öğrencilerin tam sayılarda işlemlerde modellemelerde sayma pullarını tam olarak kullanamadıkları ve yetersiz bir modelleme olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda keşfedici sıralı karma desenin Nicel-1 kısmında alanında uzman bir yazılım mühendisi desteğiyle tam sayılarda dört işlem becerilerini daha kolay bir yolla öğretebilen dijital bir oyun tasarlanmıştır. Tasarlanan bu dijital oyun desteği ile 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin orta ölçekli bir ilinde, araştırmacının görev yaptığı ve kolay erişilebilir olan okullarda, yedinci sınıf öğrencilerine“Sayılar ve İşlemler”öğrenme alanına bağlı olan“Tam Sayılarla İşlemler”konusu altı hafta süre ile deneysel işlem olarak uygulanmıştır. İç içe karma desenin benimsendiği araştırmanın ikinci aşamasında deneysel çalışmaya yönelik bir program hazırlanarak, uygulanmış, elde edilen verilere dayanarak programın etkililiği incelenmiştir. Deneysel araştırma, küme örnekleme yöntemi ile seçilmiş yedinci sınıf düzeyinde öğrenim gören dört şubeden 36'sı deney, 36'sı kontrol grubunda yer alacak olan toplam 72 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deneysel süreç boyunca, kontrol grubunda yer alan öğrencilere yalnızca müfredatta yer alan yöntemler kullanlarak tam sayılar konusu kazanımları öğretilirken, deney grubunda yer alan öğrencilere ise mevcut müfredattaki yöntemlerin yanı sıra araştırmacı tarafından tam sayılar konusu kazanımlarına yönelik tasarlanan dijital eğitsel matematik oyun uygulanmıştır. Deneysel süreç içerisinde nicel ölçümlerin gerçekleştirilebilmesi için Tam Sayılar Başarı Testi geliştirilmiştir. Araştırmada kullanılan başarı testinin madde güçlüğünün orta güçlükte (p=.66), güvenilir ( KR-20 güvenirlik katsayısı değeri .987) ve ayırt ediciliğinin iyi (r=.37) düzeyde olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Elde edilen verilerin normallik dağılımları dikkate alınarak analizler gerçekleştirilmiş ve deney ile kontrol gruplarına ait son test puanları karşılaştırıldığında, deney grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Kalıcılık testi ise öğretim sürecinin tamamlanması ile uygulanan son testten sekiz hafta sonra uygulanarak öğrencilerin uzun süreli öğrenme düzeyleri incelenmiştir. İnceleme sonucunda deney grubunun son ve kalıcılık testleri arasındaki farklılıkların anlamlı olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte deney grubunda yer alan öğrencilerin kalıcılık testi puan ortalamalarının son test puan ortalamalarından yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda teknoloji destekli eğitsel bir oyun ile matematik öğretiminin akademik başarıyı arttırdığı ve öğrenmede kalıcılığı sağladığı sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın son kısmında ise deney grubundaki öğrencilere oynadıkları dijital oyun ile ilgili görüşlerini ortaya koyacak yapılandırılmış görüşme formu olan“Dijital Oyun Görüşme Formu”geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Sonuçlar analiz edildiğinde dijital eğitsel oyunların akademik başarıyı arttırdığı ve öğrenmede kalıcılığı sağladığı, eğitim ve öğretim sürecini daha verimli hâle getirdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of teaching the subject of integers in the seventh grade of middle school with a technology-supported educational game instead of the models covered in the current curriculum on student academic success, retention of knowledge and student opinions on the teaching process. A multi-stage mixed design, one of the mixed method research types, was used in the research. First, in the Qualitative-1 part of the research, in accordance with the exploratory sequential mixed design, qualitative data were obtained from ten mathematics teachers and ten seventh grade students with the interview scale form developed by the researcher in order to reveal whether there was such a deficiency in the current curriculum. The results obtained revealed that teachers and students could not fully use counting chips in modeling operations with integers and that there was inadequate modeling. In line with these results, a digital game that can teach the four operations skills with integers in an easier way was designed with the support of an expert software engineer in the Quantitative-1 part of the exploratory sequential mixed design. With the support of this designed digital game, the subject of“Operations with Integers”, which is related to the“Numbers and Operations”learning area, was applied as an experimental process for six weeks to seventh-grade students in a medium-sized province of Turkey in the 2024-2025 academic year, in schools where the researcher worked and was easily accessible. In the second stage of the research in which the nested mixed design was adopted, a program for experimental study was prepared and implemented, and the effectiveness of the program was examined based on the obtained data. The experimental research was carried out with a total of 72 students, 36 of whom were in the experimental group and 36 of whom were in the control group, studying at the seventh grade level, from four branches selected with the cluster sampling method. During the experimental process, the students in the control group were taught the acquisitions of the subject of integers using only the methods in the curriculum, while the students in the experimental group were applied the digital educational mathematics game designed by the researcher for the acquisitions of the subject of integers in addition to the methods in the current curriculum. Integers Achievement Test was developed in order to carry out quantitative measurements in the experimental process. It was concluded that the item difficulty of the achievement test used in the research was at a medium level (p=.66), reliable (KR-20 reliability coefficient value .987) and had a good level of discrimination (r=.37). The analyses were carried out by considering the normal distribution of the obtained data and when the post-test scores of the experimental and control groups were compared, a significant difference was found in favor of the experimental group. The permanence test was applied eight weeks after the post-test applied upon completion of the teaching process and the long-term learning levels of the students were examined. As a result of the examination, it was found that the differences between the post-test and permanence tests of the experimental group were significant. In addition, it was concluded that the permanence test score averages of the students in the experimental group were higher than the post-test score averages. As a result of the study, it was concluded that teaching mathematics with a technology-supported educational game increased academic success and ensured permanence in learning. In the last part of the study, a structured interview form called the“Digital Game Interview Form”was developed and applied to the students in the experimental group to reveal their opinions about the digital game they played. When the results were analyzed, it was revealed that digital educational games increased academic success and ensured permanence in learning, making the education and training process more efficient.