Özel okul velilerinin okuldan beklentilerinin incelenmesi
Investigation of the parents expectations from private schools
- Tez No: 590977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIKA GİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünyada hızla artan gelişmeler ve küreselleşme ile birlikte, özel sektörün eğitim alanındaki önemi ve gerekliliği gün geçtikçe artmaktadır. Bunun sonucu olarak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'deki özel okul sayısında önemli bir artış gözlenmektedir. Eğitim sektörü içinde belirleyici bir role sahip olan özel okulların velilerin beklentilerini önemseyerek, bu beklentilerini karşılamaya yönelik hizmet sunma planlamalar yapmaları varlıklarını sürdürebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu araştırmada çocuklarının eğitimi için özel okul tercih eden velilerin okuldan beklentilerini ve bu beklentilerin karşılanmasına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Mersin ili genelinde en az üç senedir eğitim öğretim yapan özel okullara çocuklarını gönderen toplam 22 ilkokul ve ortaokul velisi oluşturmaktadır. Bu araştırmada, nitel araştırma desenine uygun olarak ilgili alanyazın ve araştırma soruları dikkate alınarak yarı yapılandırılmış bir görüşme formu oluşturulmuş ve pilot çalışma yapılarak bu formda yer alan sorular dil, anlaşılabilirlik ve süre açısında değerlendirilmiştir. Araştırmada seçilen örneklemden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile elde edilen veriler birçok kez gözden geçirilmesinin ardından kodlama, temaların bulunması, verilerin kodlara ve temalara göre düzenlenmesi ve tanımlanması ile bulguların yorumlanması aşamalarını kapsayan içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alanyazın kapsamında yorumlanarak tartışılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, velilerin öncelikli olarak çocuklarının mutlu, özgüvenli, kendini ifade edebilen, sosyal kişiliğinin gelişmesini destekleyen bir özel okul beklentisi içinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu beklentilerin yanı sıra veliler aynı zamanda eğitim kalitesi yüksek, yabancı dil öğretiminde etkili bir sisteme sahip, sosyal ve sportif olanaklarını kendi bünyesinde bulunduran kampüs okulu özelliklerine sahip, öğretmen sirkülasyonunun en az yaşandığı başarılı bir öğretmen kadrosu olan, etkili iletişim ve problem çözme becerilerine hakim yönetici ve öğretmenlere sahip, öğrencilerinin akademik olduğu kadar sosyal ve psikolojik gelişimlerini önemseyen bir psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti verme politikası olan, ülkenin siyasi yapılanmasından bağımsız bir din eğitimi veren okul beklentisi içindedir.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing developments in the world and globalization increase the importance and necessity of private sector in the field of education day by day. As a result of this, increasing the number of private schools is observed in Turkey as all over the world. It is very important for viability of private schools that have a decisive role in the education sector to make plans for providing services to meet the parents expectations. In this study, it is aimed to determine the expectations of the parents who prefer private schools for their children's education and their opinions about meeting these expectations. The sample of the study consists of 22 primary and secondary school parents who send their children to private schools which have been teaching for at least three years in Mersin in the 2017-2018 academic year. In this study, a semi-structured interview form was formed by taking into consideration the relevant literature and research questions in accordance with the qualitative research design and a pilot study was conducted to evaluate the questions in this form in terms of language, intelligibility and duration. After the data obtained from the selected sample in the study with the semi-structured interview method was reviewed several times, the content analysis, which included coding, finding themes, organizing and defining data according to codes and themes and interpreting the findings were subjected to content analysis. The findings obtained from the research were interpreted and discussed within the scope of the relavent literature. When the findings obtained in this study were evaluated, it was concluded that the expectations of parents from a private school is that their children is primarily happy, self-confident, self-expressing and supporting the development of their social personality. In addition to these expectations, parents also expressed that prive schools should have a high quality of education, have an effective system in foreign language teaching, have campus school features that include social and sporting opportunities, have a successful teacher staff with minimum circulation of teachers, and have the school administrators and teachers with effective communication and problem solving skills, and have a psychological counseling and guidance service that cares about the social and psychological development of their students as well as academic and have a policy of religious education independent of the political structure of the country.