Çukurova koşullarında bazı Crambe türlerinin verim ve yağ oranlarının saptanması
The determination of yield and oil content of some Crambe species under the Cukurova conditions
  1. Tez No: 178492
  2. Yazar: ÖZLEM KÖYBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. SEZEN TANSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında, 2006 yılında yürütülen bu araştırmada, Crambe orientalis ve Crambe tataria bitkilerinin bölgemiz koşullarına adaptasyonu yanısıra verim ve yağ oranları araştırılmıştır.Araştırma sonucunda, Çukurova koşullarında Crambe orientalis'in Crambe tataria'ya göre daha yüksek yağ potansiyeline, Crambe tataria'nın ise Crambe orientalis'e göre daha yüksek verime sahip olduğu gözlenmiştir. Ancak Çukurova koşullarında bu bitkilerin verimlerinin arttırılması ve özellikle generatif döneme geçişte karşılaşılacak sorunların en aza indirilmesi için ileriki çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
It has been investigated plant growth and development of the crops Crambe orientalis and Crambe tataria in our region conditions and also yield and oil rates, Cukurova University Agriculture Faculty Department of Field Crops in Research area, implemented in 2006.As a result of the study, it has been observated Crambe orientalis crops have more oil potantial than Crambe tataria crops in Cukurova contitions but Crambe tataria crops have more yield than Crambe orientalis crops . But, It has needed further studies to incease yield of the crops and especially it will be faced problems the lowest to decrease.