Gecikmesi dağıtılmış otoregresif (ARDL) model yaklaşımı ile türkiye'de ekonomik büyüme, elektrik tüketimi ve enflasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship among economic growth, electricity consumption and inflation in turkey with autoregressive distributed lag (ARDL) model approach
  1. Tez No: 591004
  2. Yazar: SİNEM GEÇGEL KARAGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ AŞIKGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de 1960-2014 dönemleri arasında yıllık veriler kullanılarak, ekonomik büyüme ile elektrik tüketimi ve enflasyon arasındaki kısa ve uzun dönem ilişkilerinin araştırılmasıdır. Değişkenlerin durağanlığının incelenmesi için kullanılan Genişletilmiş Dickey Fuller (ADF) ve Phillips-Perron (PP) testleri ilgili değişkenlerin genel anlamda birinci dereceden durağan olduklarını ortaya koymuştur. Bu sebepten çalışmada değişkenler arasında uzun dönemli ilişkilerin araştırılması için eşbütünleşme ile Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (ARDL) Model yaklaşımı uygulanmıştır. ARDL sınır testi sonuçları incelendiğinde, Türkiye'de ekonomik büyüme ile kişi başı elektrik tüketimi ve enflasyon arasında uzun dönemde ilişki olduğu görülmektedir. Modelde yapısal kırılmaları incelemek amacı ile CUSUM ve CUSUM Kare testleri kullanılıp modelde yapısal kırılma olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate long and short term of relations between electricity consumption and inflation with economic growth by using the annual data between 1960 and 2014 in Turkey. In order to analyze stationarity of the variables the tests Augmented Dickey Fuller (ADF) and Phillips-Perron (PP) are used and they have shown that, the related variables are stationary at the first level. As a result of that, cointegration and ARDL models are used in order to examine the long term relation among the variables. According to ARDL bound test results, there is a relation between economic growth, usage of electricity per person and inflation in long term in Turkey. In order to view structural break in the model, CUSUM and CUSUM Square tests are used. As a result of that, there is no structural break in the model.