Duygusal emek ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkinin belirlenmesi üzerine bankacılık sektöründe bir araştırma
A research on the effect of organizational labor on orgazitional cynicism in banking sector
- Tez No: 591061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada bankada farklı pozisyonlarda çalışan beyaz yakalıların duygusal emek ve örgütsel sinizm arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'nin önde gelen bankalarının bir tanesi baz alınarak 160 bankacı oluşturmaktadır. %94 güvenilirlik düzeyi ile 151 banka mensubu örneklem sayısı olarak belirlenmiştir. Araştırmada ölçüm aracı olarak anket kullanılmıştır. Yapılan anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıları tanımaya ilişkin kişisel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise katılımcıların duygusal emek düzeylerini ölçmeye yönelik olarak Diefendorff ve arkadaşlarının (2005) geliştirdiği 14 maddelik duygusal emek ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçe geçerlilik ve güvenirliği Basım ve Beğenirbaş (2012) tarafından yapılmıştır. Üçüncü bölümde çalışanların örgütsel sinizmlerini ölçmeye yönelik olarak Brandes ve arkadaşları (1999) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Kalağan (2009) tarafından yapılan 13 maddelik“örgütsel sinizm ölçeği”kullanılmıştır. Duygusal emek ve örgütsel sinizmin alt boyutları ayrı ayrı incelenmiştir. Bu aşamada, frekans analizi, tanımlayıcı istatistik, faktör analizi ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Katılımcıların duygusal emek ve örgütsel sinizm düzeylerinin demografik özelliklere göre göstermiş olduğu farklılıkların anlamlı olup olmadığını incelemek amacıyla, bağımsız örneklem için t testi ve varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırmaya katılım sağlayan çalışanların duygusal emek ve örgütsel sinizm düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi için regresyon analizi uygulanmıştır. Örgütsel sinizm ve duygusal emeğin boyutları incelenerek, derinden rol yapmanın örgütsel sinizmin bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutları üzerinde pozitif yönde açıklayıcılığa sahip olduğu elde edilmiştir. Samimi davranışın, duyuşsal boyutu,yüzeysel rol yapmanın ise davranışsal boyut üzerinde pozitif yönde açıklayacılığa sahip olduğu gözlenmiştir. Yapılan faktör analizinde anlamlı ve hipotezi doğrulayıcı veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the relationship between emotional cynicism and organizational cynicism of white-collar employees working in different positions in the bank. The universe of study, taking one of Turkey's leading banks 160 constitute the base of the bankers. With 94% confidence level, 151 bank members were determined as the number of samples. The questionnaire was used as a measurement tool. The questionnaire consists of three parts. In the first part, personal information about the participants is given. In the second part, the 14 item emotional labor scale developed by Diefendorff et al. (2005) was used to measure the participants' emotional labor levels. The validity and reliability of the Turkish version of the scale was made by Printing and Aspect (2012). In the third part, ini organizational cynicism scale Brand which was developed by Brandes et al. (1999) and used by Kalağan (2009) which was developed by Brandes et al. The sub-dimensions of emotional labor and organizational cynicism were examined separately. At this stage, frequency analysis, descriptive statistics, factor analysis and regression analysis were applied. The t test and variance analysis (ANOVA) for the independent sample were applied to determine whether the differences in the emotional labor and organizational cynicism levels of the participants were meaningful according to the demographic characteristics. Regression analysis was performed to investigate the effect of the employees who participated in the study on emotional labor and organizational cynicism levels. By examining the dimensions of organizational cynicism and emotional labor, it has been found that deep acting has a positive explanation on the cognitive, affective and behavioral dimensions of organizational cynicism. It was observed that sincere behavior had a positive explanation on the behavioral dimension and the superficial role. Significant and hypothesis confirmatory data were obtained in the factor analysis.