Nükleer manyetik rezonans spektroskopisi yöntemi ile azatioprin miktar tayini ve bu yöntemin klasik yöntemlerle karşılaştırılması
Quantitative determination of azathioprine by NMR and comparison of this method with classical methods
- Tez No: 59107
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
-40- VI ÖZET Azatioprin içeren taWetlerdeki etken madde miktarı BP 73' Un Önerdiği sefilde UV spektrofotometıik yöntemle tayin edilmiştir. Yöntemde çözücü olarak 0.1 N HCI kullanılmıştır, çalışma dalga boyu 280 nm'dir. Ayrıca NMR spektroskopisi yöntemi, yine tablet formuna uygulanmış, bu yöntemde çözücü olarak DMSO-cfe ve internal standart olarak Fumarik asit kullanılmıştır. NMR spektroskopisi yönteminin doğruluk, tekrarfanabilirfik ve hassasiyet açılarından diğer yönteme göre daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-41- VII SUMMARY In this study a clasical method from BP 73 were applied for quantitative determination of Azatioprine in tablets. 0.1 N HCI was used as solvent and 280 nm was the working wavelenght. Then, the condition of the quantitative usage of NMR spectroscopy in tablets are investigated. DMSO-de was closen as solvent and Fumaric Acid was used as the internal standart in this method. The results of NMR spectroscopic method were compared with those found by UV spectrophotometry method of BP 73 and they were statistically evaluated.