Krom ve nikel metaline maruz kalan kaynak işçilerinin bukkal epitel hücrelerinde genotoksik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 59106
  2. Yazar: BERNA TECİMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESAT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
-79- VI. ÖZET Kaynak işi ile uğraşan kişilerin kaynak dumanında bulunan krom ve nikel gibi başlıca toksik metallere maruz kaldığı bilinmektedir. Maruz kalınan kaynak dumanı ve gazlarının karsinojenik etki yönünden LARC'ye göre 2B grubuna girdiği gösterilmiştir. Kaynak dumanı ve gazlan, akciğer kanseri, nazal kanser, la- renks kanseri, pankreas kanseri, myeloid lösemi, non-hodgkin lenfoma gelişiminden büyük ölçüde sorumludur. Bu çalışmada, kaynak işi ile uğraşan bireylerin bukkal mukozalarından elde edilen eksfoliye epitel hücrelerinde ve periferal lenfositlerinde maruz kaldıkları kaynak dumanının genotoksik etkisini belirlemek için mikroçekirdek testi uygulanmıştır. Kaynak işi ile uğraşan 32 bireyin bukkal mukoza epitel hücrelerinde %o mikroçekirdek sıklığı ortalaması (± SH) 0.85 ± 0.20 olarak, kaynak işi ile uğraşmayan 25 bireyin %o mikroçekirdek sıklığı ortalaması (± SH) ise 1.01 ± 0.19 olarak bulunmuştur. Deney grubunun %o mikroçekirdek sıklığı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel yönden anlamlı olmayan beklenenin aksine düşük düzeyde bulun¬ muştur (P> 0.05). Bulgularımız günde içilen sigara adedi ve çalışma süresinin mikroçekirdek sıklığını etkilemediğini göstermiştir (p>0.05). Periferal lenfositlerdeki mikroçekirdek sıklığı ortalamaları deney grubu için 1.38±0.10; kontrol grubu için 0.91+0.15 olarak bulunmuştur. Periferal lenfositlerdeki mikroçekirdek sıklığı için deney ve kontrol grupları arasındaki fark istatistik! yönden anlamlıdır (p0.05). Gerek kontrol ve gerekse deney grubu için periferal lenfositlerdeki mikroçekirdek sıklığı ve bukkal mukoza epitel hücrelerindeki mikroçekirdek sıklığı arasında korelasyon bulunamamıştır. (r=0.25, r=0.10, sırasıyla) Bulgularımız, kaynak işi ile uğraşan bireylerin mesleksel maruziyetine bağlı olarak bukkal epitel hücrelerinde herhangi bir genotoksik hasar olmadığını ancak periferal lenfositlerinde hasar meydana geldiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
-81- VII. SUMMARY It is known that welders have been exposed to main toxic metals such as chromium and nickel found in welding fumes. Welding fumes and gases are in 2B group according to IARC classification. Welding fumes and gases are responsible for a high percentage of cancers of the lung, nasal, larynx, pancreas, myeloid leukemia and non-hodgkin lymphoma. In this study micronucleus test was carried out in exfoliated cells from buccal samples and peripheral blood lymphocytes of welders for the detection of probable genotoxic effects produced by fumes involved in welding processes. The mean micronucleus frequency (± S.E.) for 32 welders was 0.85±0.20 %o, the mean micronucleus frequency (±S.E.) for 25 controls was found to be 1.01 ± 0.19 %o in the buccal mucosa. No statistically significant increase in micronucleus frequency of exposed group was found when compared with control group (p>0.05). Our obtained re sults indicated that the number of cigarette smoked per day and the working period had no effect on the micronucleus frequency in the buc cal mucosa (p>0.05). The mean micronucleus frequencies in peripheral lymphocytes of exposed and control group were found as 1.38±0.10, 0.91±0.15 res pectively. The difference was statistically significant (p0.05).-82- No correlation was found between micronucleus frequency in pe ripheral lymphocytes and buccal mucosa epithelial cells in exposed and control group (r=0.10, 0.25, respectively). Our findings indicate that occupational exposure during welding process did not produce genotoxic effects measured by micronuclei in buccal cells of welders, and that this process produced genotoxic effects on peripheral lymphocytes.