Geometrik soyutlama yoluyla kent yansıması
Urban reflection through geometric abstraction
- Tez No: 591086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA YAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin hazırlanış amacı sanat ve kent ilişkisini sorgularken aynı zamanda kentlerin evrim sürecinde kent imgesinin plastik sanatlara ve diğer sanat disiplinlerine nasıl yansıdığını irdelemektir. Günümüzde kentleşme ve göç özellikle gelişmekte olan ülkelerin en önemli sosyal politika sorunlarındandır. Kentlerin geçirdiği kültürel değişimleri sanat içerisinde farklı yöntemlerle irdelenmiştir. Problem olarak alınan kent, gözlem ve deneyimler doğrultusunda uygulama çalışmalarına yansıtılmaktadır. Resim sanatı ile birlikte kullanılan uygulama çalışmaları doğrultusunda, kent imgesinden yola çıkılarak yüzey çözümleme yoluna gidilmiştir. Kent yansımasını ele alarak hem kuramsal hem de uygulama açısından yaklaşabilmek amaçlanmıştır. Sanatçılar arasında Türk sanatçıları ele alarak günümüze kadar kent imgesinin değişimi çözümlenerek anlatılmıştır. Bu çalışmada, kenti konu edinen bazı çağdaş sanatçıların incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın altyapısını oluşturmak için, 1980 öncesi Türk sanat anlayışı ve bu çerçevede kent konusunu irdeleyen bazı sanatçılara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to question the relationship between art and city, while at the same time to examine how urban imagery is reflected in plastic arts and other art disciplines during the evolution of cities. Today, urbanization and migration are one of the most important social policy problems of developing countries. Cultural changes of cities are examined in different ways in art. The city, which is taken as a Problem, is reflected in the implementation studies in line with observations and experiences. In line with the application studies used with the art of painting, surface analysis was taken from the image of the city. It is aimed to be able to approach urban reflection both theoretically and in terms of application. The change of urban imagery has been explained by analyzing Turkish artists among artists up to the present day.In this study, it is aimed to examine some contemporary artists who have made the city a subject. In order to build the background of the work, some artists who have studied the concept of Turkish art before 1980 and the subject of the city within this framework have been included.