Yetişkin tenisçilerde dehidratasyonun reaksiyon zamanına etkisinin incelenmesi
Examining the effects of dehydration on reaction time in adult tennis players
- Tez No: 591108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİGAR KÜÇÜKKUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin tenisçilerde dehidratasyonun reaksiyon zamanına etkisini incelemektir. Çalışmaya yaşları 18-32 arasındaki (ortalaması 24.3 ± 4) en az 2 yıldır, haftada 2 gün antrenman yapan 35 tenis oyuncusu gönüllü katılmıştır. Vücut ağırlığı ortalaması; 71 ± 8.37 (Aralık = 57.70-87.20) kg, boy ortalaması; 1.75 ± 006 (Aralık = 1.70-1.88) cm, antrenman yaşı 4.07 ± 1.43 (Aralık = 2-6) olan sporcuların; 1. gün Bruce protokolü ile VO2maks (maksimal oksijen kullanımı) değerleri (VO2maks =59.47 ± 6.50 ml/kg/dk) belirlenmiştir. Sporcuların reaksiyon zamanları (RZ) sırasıyla egzersiz öncesi dinlenik durumda, egzersiz protokolü ve sauna sonrasında (Opto Jump, Microgate, Bolzano, Italy) ölçülmüştür. Egzersiz protokolü (3. gün, normal hidratasyon durumunda): idrar yoğunluğunun refraktometre (Soif marka, China) kullanılarak kontrol edilen sporcular normal hidratasyon durumunda egzersiz protokolüne alınmışlardır. Karvonen Metodu kullanılarak önceden belirlenen VO2maks değerinin %60'ında 6x15 dk (8 dakika dinlenme aralıkla) koşu bandında, toplam 90 dakika koşu egzersiziyle dehidrate edilmişlerdir. Sauna protokolü (5. Gün, normal hidratasyon durumunda): Sporcular egzersizden 2 gün sonra yeniden normal hidratasyon durumuna geldiklerinde egzersiz protokolündeki sıvı miktarı kadar saunada sıvı kaybettirilerek dehidrate edilmişlerdir. Her iki egzersiz ve sauna protokol sonrasında hemen RZ ölçümleri alınmıştır. Sporcuların egzersiz ve sauna yoluyla dehidratasyon durumlarında RZ'ye etkisini test etmek için tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi yapılmıştır. İkili karşılaştırmalarda ise bağımsız örneklerde T testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of dehydration on reaction time in adult tennis players. Thirty five tennis players, were training 2 days/week for at least 2 years between the ages of 18-32 (mean 24.3 ± 4 years), participated voluntarily in the study. Body weight average was 71 ± 8.37 (R = 57.70-87.20) kg, height average; 1.75 ± 006 (R = 1.70-1.88) cm, and training age was 7.07 ± 1.43 of the tennis players. Bruce protocol used to determine Maximal Oxygen Consumption (VO2max) (59.47 ± 6.50 ml/kg/min) for calculation of the intensity from VO2max by using the Karvonen method. on the first day. Reaction Time (RT) (Opto jump, Microgate, Bolzano, Italy) of athletes were measured at rest, after exercise, and after sauna protocols respectively. Third day, hydrated athletes, whose urine density were controlled by using refractometer (Soif brand, China), were included in the exercise protocol. Athletes were dehidrated at the pre-determined %60 of VO2max for 6x15 min (8 minutes rest interval) on the treadmill with a total of 90 minutes of running exercise. Fifth day of the protocol, sauna protocol was applied to hydrated athletes two days after exercise. They were dehydrated by sauna by losing amount of fluid as much as in the exercise protocol. Reaction Time measurements were taken immediately after both of exercise and sauna protocols. Repeated measures of ANOVA was performed to test the effects of dehydration on RT of athletes through exercise and sauna. Paired samples T-test was used to compare the two different.