Yetişkin tenis oyuncularına uygulanan direnç lastiği egzersizlerinin tenis performanslarına etkisi
The effect of resistance band exercises applied to the adult tennis players on their tennis performances
- Tez No: 749113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR MENDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, yetişkin tenis oyuncularına uygulanan direnç lastiği egzersizlerinin tenis performanslarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Gaziantep DEFİ (Tenis Turnuvası) liginde aktif olarak tenis oynayan 30 erkek birey gönüllü olarak katılmış ve bu bireyler rastgele yöntem ile kontrol (n=15) ve deney (n=15) grubuna ayrılmışlardır. Çalışmaya katılan sporcuların demografik bilgileri (yaş, boy, kilo) alınmış ve tenis becerilerini ölçmek amacıyla ITN (Uluslararası Tenis Numarası) testi uygulanarak 8 haftalık tenis ve direnç lastiği antrenmanlarına başlanmıştır. Elde edilen verilerin karşılaştırılmasında Tekrarlanan Ölçümlü Varyans Analizi ve Profil Analizi Tekniği ile Bonferroni Çoklu Karşılaştırma testinden yararlanılmıştır. Söz konusu istatistiksel analizler SPSS for Windows (ver. 20) istatistik paket programından yararlanılarak yapılmıştır. Grupların ilk ve son testlerinin gruplara göre değişip değişmediğinin belirlenmesi amacıyla yapılan Tekrarlanan Ölçümlü Varyans analizi ve Bonferroni Çoklu Karşılaştırma testi sonuçlarına göre Yer Vuruşları Derinlik ve Güç testi (P=0.001), Yer Vuruşları Hassasiyet ve Güç testi (P=0.000), Vole Vuruşları Derinlik ve Güç testi (P=0.000), Servis Vuruşları testi (P=0.002), Toplam ITN Puanı (P=0.000) deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Aynı zamanda Kontrol ve Deney gruplarının son test değerleri, ilk test değerlerine göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, tenis antrenmanları ile birlikte yapılan direnç lastiği egzersizlerinin tenis vuruş performansına olumlu bir etkisi olduğu ve direnç lastiği egzersizlerinin tenis antrenmanlarında uygulanabilir bir yöntem olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of resistance band exercises applied to the adult tennis players. 30 males playing tennis actively in Gaziantep DEFI (Tennis Tournament) participated in this study voluntarily and these people were randomly divided into control (n=15) and experimental (n=15) groups. The demographical infomations (Age, Height, Weight) of these players attending to this study were taken and in order to measure tennis skills, 8 week tennis and resistance band training was started by applying the International Tennis Number (ITN) test. Repeated Measure Analysis of Variance, Profile Analysis Technique and Bonferroni Multiple Comparison Test was used to compare the data gathered. These statistical analyses were made using SPSS for Windows (ver.20). According to the results of Repeated Measure Analysis of Variance which was used to determine whether the pretest and posttest of the groups differ in terms of the groups, and Bonferroni Multiple Comparison test; Ground Strokes Depth and Power test (P=0.001), Ground Strokes Accuracy and Power test (P=0.000), Volley Depth and Power test (P=0.000), Serve test (P=0.002), Total ITN Point (P=0.000) were found to be statistically significantly high in favor of the experimental group. At the same time, Control and Experimental groups' posttest values were found to be significantly higher than the pretest values. As a result of this study, it can be said that resistance band exercises applied with tennis trainings have a positive effect on the performance of tennis strike and resistance band exercises can be applied in tennis trainings.