Ortaokul öğrencilerinin çevresel tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of environmental attitudes of secondary school students in terms of different variables
- Tez No: 591121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SAYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Ankara iline bağlı ortaokul düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrencilerinin farklı değişkenler açısından çevresel tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu değişkenleri; cinsiyet, sınıf ve gelir düzeyi, annenin ve babanın eğitim düzeyi, fen bilimlerine karşı ilgi, çevresel faaliyetlere katılma, evcil hayvan besleme, bitki yetiştirme ve düzenli spor yapma durumları oluşturmaktadır. Çalışmanın problemlerini test edebilmek amacıyla yapılan alan araştırmasında nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Uygulama 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Sincan ve Etimesgut ilçelerine bağlı iki ayrı ortaokuldaki 5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Çalışmaya gönüllülük esasına dayalı olarak 490 öğrenci katılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçek üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kişisel bilgiler yer alırken, ikinci bölümde çevresel tutumun alt boyutu olan çevreye yönelik davranış boyutunu kapsayan ölçek yer almıştır. Üçüncü bölümde ise çevresel tutumun alt boyutları olan çevreye yönelik duygu, çevreye yönelik düşünce ve çevreye yönelik eylemde bulunmaya isteklilik boyutlarını barındıran ölçek yer almaktadır. Uygulanan ölçeğin ilk bölümü 10 maddelik demografik bilgilerden, ikinci bölümü 14 maddeden, üçüncü bölümü ise 21 maddeden oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler frekans, yüzde, standart sapma, t-testi ve One-Way ANOVA, SPSS (Statitical Package for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre demografik değişkenlerden bazıları öğrencilerin çevresel tutumları ve çevresel tutumun alt boyutları üzerinde anlamlı bir farklılığa neden olmuştur. Yapılan çalışmaya göre, cinsiyet, fen bilimlerine karşı ilgi, düzenli olarak bir spor dalıyla ilgilenme, evcil hayvan besleme, bitki yetiştirme, çevresel faaliyetlere katılma, sınıf düzeyi ve baba eğitim düzeyinin çevresel tutum veya çevresel tutumun alt boyutları arasında anlamlı bir fark gösterirken; öğrencilerin ailelerinin gelir düzeyi ve annelerin eğitim düzeyi açısından anlamlı bir fark göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the different variables of students'attitudes towards secondary school in Ankara. If and income level, mother and father education level, interest towards science, participation in environmental activities, domestic animal nutrition, plant breeding and regular sports are the situations. In order to test the problems of the study, quantitative research method was used in the field research. The application was applied to 5th, 6th, 7th and 8th grade students in these two secondary schools in 2018-2019 academic year. 490 students participated in the study on a voluntary basis. The scale used in the study consists of three parts. In the first part, demographic information was given, in the second part, environmental attitude scale, which includes the sub-dimension of environmental attitude, which is the behavioral attitude towards the environment, was included. In the third part, the environmental attitude scale, which includes the subdimensions of environmental attitude, emotion towards the environment, environmental thought and willingness to take action towards the environment, is found. The first part of the environmental attitude scale consisted of demographic information consisting of 10 items. The second part consists of 14 items and the third part consists of 21 items. Frequency, percentage, standard deviation, t test and One-Way ANOVA and SPSS (Statitical Package for Social Sciences) analysis were used in the study. According to the findings, some of the demographic variables caused a significant difference on students' environmental attitudes or sub-dimensions of environmental attitudes. According to the study, gender, interest in science, regular involvement in a sport, feeding animals, growing plants, participating in environmental activities, class level and father's education level showed a significant difference between environmental attitudes or environmental attitudes sub-dimensions; it was found that there was no significant difference in terms of income level of parents and education level of mothers.