Fen bilimleri öğretiminde canlılar ve yaşam öğrenme alanında fen bilgisi öğretmen adaylarının bilişsel hazırbulunuşluk düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the scientific preparation levels of scienceteachers in science and life learning
- Tez No: 591122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SAYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı; Fen Bilimleri öğretim programında yer alan canlılar ve yaşam öğrenme alanı içerisindeki konularla ilgili Fen Bilgisi öğretmen adaylarının bilişsel hazırbulunuşluk durumlarını belirlemektir. Bu amaçla, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinde bulunan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında 3. sınıfta öğrenim görmekte olan 84 öğretmen adayından oluşmuş çalışma grubuna bilişsel içerikli sorulardan oluşturulmuş başarı ölçeği uygulanmış ve elde edilen cevaplar değerlendirilmiştir. Yapılan bu araştırmada tarama modeli kullanılmış, veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde verilerin aritmetik ortalaması, frekansı, yüzdesi bulunarak yorumlanmıştır. Bilişsel sorulara göstermiş oldukları performanslara; boş, yanlış cevap, doğru ancak yanlış cevaplarda var, yetersiz cevap (kısmen doğru), doğru cevap şeklinde değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Fen Bilimleri öğretim programında yer alan canlılar ve yaşam öğrenme alanı içerisindeki konulara göre hazırlanmış bilişsel içerikli sorulara verdikleri cevaplar doğrultusunda, öğretmen adaylarının bilişsel hazırbulunuşluk düzeylerinin ''İyi'' seviyede yani yeterli düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this course is to determine the cognitive readiness of the science teacher candidates related to the living things in the science curriculum and the subjects in the life learning area. For this purpose, in the 2018-2019 academic year, a success scale consisting of cognitive questions was applied to the study group consisting of 84 prospective teachers studying in the 3rd grade in the Department of Mathematics Education and Science Education, Gazi University Faculty of Education in Ankara. Responses were evaluated. In this research, screening model was used and data were analyzed in SPSS package program. Arithmetic mean, frequency and percentage of the data were interpreted. Cognitive questions showed their performance; empty, wrong answer, correct but wrong answers, inadequate answer (partially correct), correct answer. According to the results, in accordance with the answers given to the cognitive questions prepared according to the living creatures in the science curriculum and the subjects in the life learning area, it was determined that the cognitive readiness levels of the pre-service teachers were at 'good' level.