96Zr, 112Sn ve 119Sn (p, γ) reaksiyonlarının tesir kesitlerinin incelenmesi
Investigation of cross sections of 96Zr, 112Sn and 119Sn (p,γ)reactions
- Tez No: 591131
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TAYGUN GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Güneş sistemindeki proton bakımından zengin izotopların (p-çekirdeği) gözlenen bolluklarının hesaplanması, çoğu ışımalı proton yakalama etkileşmeler için olan çok sayıda reaksiyon hızı gerektirir. Çekirdek sentezinin modellenmesi, yaklaşık iki bin kararlı veya kararsız izotopun yaklaşık yirmi bin nükleer reaksiyonundan oluşan bir hesaplama ağı gerektirir. Çok sayıda reaksiyonun reaksiyon hızlarını ölçmek için gerekli deneylerdeki zorluklar nedeniyle, p-çekirdek sentezi modeli için gerekli reaksiyon hızlarının hesaplandığı tesir kesitleri, Hauser-Feshbach istatistiksel modelini uygulayan teorik sonuçlardan alınmaktadır. İstatistiksel modellerin güvenilirliği, reaksiyon tesir kesitlerinin deneysel olarak ölçülmesi ve bunların model hesaplamaları ile karşılaştırılmasıyla, test edilmelidir. 96Zr, 112Sn ve 119Sn izotoplarının ışımalı proton yakalama reaksiyonları, birçok yıldız nükleer-sentez prosesi ile ilgilidir. Bu çalışmada, bu reaksiyonların daha önceden ölçülmüş olan astrofiziksel S faktör değerleri, reaksiyon tesir kesitlerine dönüştürülüp, farklı girdi parametreleri kullanılarak TALYS 1.9 istatistiksel model kodu ile hesaplanmış ve bu sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reproduction of the abundances of the proton-rich isotopes (so-called p-nuclei) in the solar system requires extensive numbers of reaction rates, many of which are for radiative proton capture interactions. The modeling of p-nuclei synthesis requires a network of about twenty thousand nuclear reactions on about two thousands stable or unstable isotopes. Because of difficulties of experiments to measure reaction rates of the huge number of reactions, the cross sections, from which the reaction rates are calculated, for the p-nuclei synthesis model are taken from theoretical calculations that apply the Hauser-Feshbach statistical model. The reliability of the statistical models should be tested experimentally by measuring the cross sections and comparing them with the model calculations. Radiative proton capture interactions on 96Zr, 112Sn, and 119Sn isotopes are relevant to several processes of stellar nucleosynthesis. In this study, their previously measured astrophysical S-factors were converted into reaction cross sections, and they were compared to their calculated results by the statistical model code TALYS with different input parameters.