İş tatmini ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Sarıyer ilçesindeki devlet eğitim kurumları çalışanları üzerinde bir araştırma
Relationship between job satisfaction and organizational commitment: A research on the workers of state education institutions in Sarıyer district
  1. Tez No: 591132
  2. Yazar: CİHAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giderek gelişmekte olan dijital teknoloji sonucu artık günümüzde Dördüncü Endüstri Devrimi (Endüstri 4.0) yaşanmaktadır. Endüstri 4.0 ile birlikte örgütler açısından nitelikli insan gücünün ön plana çıkması beklenmektedir. Çalışanlarının iş tatminlerini sağlamaları ve örgütsel bağlılıklarını artırmaları, örgütlerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve amaçlarına ulaşabilmeleri açısından önemli bir husustur. Bu nedenle, iş tatmini ve örgütsel bağlılık kavramlarının önemi her geçen gün artmaktadır. Bu araştırmanın amacı, iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma toplam üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iş tatmininin; tanımı, önemi, iş tatminini etkileyen faktörler ve iş tatminsizliğinin sonuçları ele alınarak iş tatmini kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümde örgütsel bağlılığın; tanımı, önemi, örgütsel bağlılık sınıflandırmaları, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ve örgütsel bağlılığın sonuçları anlatılmıştır. Her iki bölümde de yayımlanan raporlar ve istatistiki veriler doğrultusunda Türkiye ve diğer ülkelerden bazı örnekler verilerek konuların daha iyi açıklanması amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde ise, Sarıyer İlçesinde bulunan devlet eğitim kurumları çalışanlarına uygulanan anket sonucu elde edilen bulgular ile iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as a result of developing digital technology, the Fourth Industrial Revolution (Industry 4.0) is being experienced. With Industry 4.0 qualified manpower is expected to come to the forefront in terms of organizations. Ensuring the satisfaction of their employees and increasing their organizational commitment is an important issue for the organizations to sustain their existence and reach their goals. Therefore, the importance of the terms of job satisfaction and organizational commitment is increasing day by day. The aim of this research is to examine the relationship between job satisfaction and organizational commitment. The study consists of three parts. In the first part; the definition of job satisfaction, the importance of job satisfaction, the factors affecting job satisfaction and the results of job dissatisfaction are discussed and the term of job satisfaction is explained. In the second part, the definition and importance of organizational commitment, the classification of organizational commitment, the factors affecting the organizational commitment and the results of the organizational commitment are explained. At both parts, it was aimed to explain the issues better by given some examples from Turkey and other countries in line with the published reports and statistical datas. In the third part, with the results of the survey conducted on the employees of state educational institutions in Sarıyer District the relationship between job satisfaction and organizational commitment were determined.