UV spektroskopisi ve susuz ortam titrasyonu ile piroksikam miktar tayini ve yöntemlerin karşılaştırılması
Quantitative determination of piroxicam by UV spectroscopy and non-aqueous medium titration methods and comparison of methods
  1. Tez No: 59114
  2. Yazar: AYSEL BERKKAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN GÖĞER GÜNDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Piroksikam içeren tabletlerdeki etken madde miktarı UV spektrofotometrisi ve susuz ortam titrasyonu yöntemleriyle tayin edilmiştir. UV spektroskopisi yönteminde çözücü olarak 0.1 M NaOH kullanılmış ve kantitatif tayin maksimum absorbsiyon dalga boyu 348.6 nm.de gerçekleştirilmiştir. Susuz ortam titrasyonu yönteminde ise asetonitril çözücü olarak seçilmiş ve titrant olarak 0.0203 M tetrabütil amonyum hidroksit çözeltisi kullanılmıştır. Çalışmada dönüm noktası potansiyometrik olarak saptanmıştır. Her iki yöntem sonuçlan doğruluk, tekrarlanabilirlik ve hassasiyet açısından İstatistiksel olarak kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Quantity of active substance in Piroxicam containing tablets has been determined with UV spectroscopic and non-aqueous medium methods 0.1 M sodium hydroxide was used as a solvent in UV spectroscopy and quantitative determination was performed at maximum absorption wavelength which is 348.6 nm. Acetonitrile was chosen as a solvent in non-aqueous medium method and then 0.0203 M tetrabutile amonium hydroxide solution was used as a titrant. Later on, end point was determined potentiometrically. Finally, results of both methods were compared statistically with respect to accuracy, and precision.