Mesleki teknik eğitim plastik/polimer teknolojisininöğretim programları ile MYK ulusal yeterliliklerininuyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the compliance of technical and vocationaleducation programs of plastic / polymer technology with thenational competencies of vocational qualification institute
- Tez No: 591142
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Teknik Eğitim, Education and Training, Polymer Science and Technology, Technical Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Mesleki ve Teknik Eğitimde (MTE) Plastik/Polimer Teknolojisi (P/PT) programlarıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) plastik alanındaki yeterliliklerinin uyumlarının değerlendirilmesi ve P/PT programları, Polimer Mühendisliği, Lif ve Polimer Mühendisliği Programlarıyla MYK Plastik üretimi alanındaki yeterliliklerinin uyarlanabilmesi için görüş alınması amaçlanmıştır. Çalışmada, lise ve yükseköğrenim olmak üzere iki ayrı seviye incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak“anket yöntemi”kullanılmıştır. Lise düzeyindeki anketin katılımcıları Türkiye'deki Mesleki ve Teknik Liselerde görev yapan atelye şefleri, alan şefleri öğretmenler ve idarecilerdir. Görüş oluşturmak için hazırlanan bir diğer anket ise üniversitelerde ilgili alanlarda görev yapan akademisyenlere uygulanmıştır. MYK ve MTE'de P/PT öğretim programlarının uyumu iş sağlığı ve güvenliği ile üretime hazırlama konularında yüksek çıkarken bilgisayar destekli çizim ve plastik şişirme ya da mesleki yabancı dil kazanımlarının uyumu gibi alanlarda uyumun geliştirilmesi gerektiği şeklinde çıkmıştır. MYK 5. ve 6. düzey yeterliliklerin uygulanabilirliği ise akademisyenler tarafından genellikle orta olarak değerlendirilmiştir. Sonuçların program ve yeterlilik uyumları ve uyum için öneriler açısından oldukça aydınlatıcı bilgiler içerdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the conformity between Plastic / Polymer Technology (P / PT) Programs in Technical Vocational Training and the competencies of Vocational Qualification Institution (VQI) as well as to gather views to adapt the competencies in Plastic / Polymer Technology (P / PT) Programs, Polymer Engineering, Fiber and Polymer Engineering, to the Vocational Qualification Institution (VQI) competencies in plastic production. In this study, two different levels: high school and higher education, were examined.“Survey method”is used as the data collection tool. The participant of high school level survey are workshops chiefs, area chiefs, teachers and administrators who work in Vocational and Technical High Schools in Turkey. The other survey which was prepared to create opinions was conducted on academicians who work in the universities in the related areas. In Technical and Vocational Training and in the competencies of Vocational Qualification Institute, the conformity of the Plastic/Polymer technology programs were high in terms of labor and safety and preparation for production. On the other hand, it is necessary that the conformity should be improved in the areas of computer-aided drawing, plastic blowing and foreign language acquisition. The applicability of qualifications in 5th and 6th levels were evaluated as moderate by academicians. The results are considered to contain highly informative information on the conformity between program and qualifications as well as the suggestions for conformity.