İlkokul çocuklarında akran zorbalığı ve arkadaşlık niteliği arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between peer bullying and friendshıp in primary school children
- Tez No: 591143
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YURTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Akran zorbalığı ve arkadaşlık niteliği ilgili araştırmalar olumlu arkadaşlık ilişkilerinin bireyin yüksek prososyal davranışlar, sosyal uyum ve benlik saygısı sağladığını, düşük çatışma, saldırgan davranışlarda azalma ve küresel bir tehdit olan akran zorbalığına karşı koruyucu bir set görevi gördüğü bildirilmiştir. Her geçen gün artan zorbalık davranışları karşısında bireylerin arkadaşlıkları ve zorbalıkları arasındaki ilişkiyi anlamak olumlu eğitim ortamları oluşturumaya katkı sağlayacaktır. Bu çerçevede araştırmada ilkokul 3.ve 4. sınıf öğrencilerinin sahip oldukları zorbalık yapma ve zorbalığa maruz kalma durumları ile arkadaşlık nitelikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma, 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci döneminde Şanlıurfa ili Siverek ilçesinde resmi ilkokullarda bulunan 298' i kız 292' si erkek toplam 590 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma örnekleminin zorbalık yapma ve zorbalığa maruz kalma durumları“Akran zorbalığı Belirleme Ölçeği-Çocuk Formu”, sahip oldukları arkadaşlık nitelikleri“Arkadaşlık Niteliği Ölçeği”ile belirlenmiştir. Araştırmada ölçeklerden elde edilen veriler üzerinde zorbalık yapma ve zorbalığa maruz kalma durumlarının arkadaşlık niteliği ile ilişkisini belirlemek üzere Basit Doğrusal Regresyon Analizi, değişkenlerle ilgili analizler için Bağımsız Örneklem t Testi ve Tek yönlü ANOVA testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research on peer bullying and friendship quality has shown that positive friendship relations provide high prosocial behaviors, social cohesion and self-esteem to the individual and bring low conflict, a reduction in aggressive behaviors and preclude the peer bullying, a global treat. To understand the relationship between friendship and bullying of individuals in the face of increasing bullying behaviors will contribute to creating positive educational environments. In this context, it was aimed to reveal the relationship between bullying and victimization and companionship characteristics of 3rd and 4th grade students in primary school. The research was carried out with a total of 590 students (298 female and 292 male) in the primary schools of Şanlıurfa province Siverek in the first semester of 2018-2019 academic year. The cases of bullying and victimization of the study sample were determined by“Peer Bullying Determination Scale-Child Form”and the friendship qualifications the students have been determined by“Friendship Quality Scale”. In this study, Simple Linear Regression Analysis, Independent Sample t Test and One-way ANOVA test were used to determine the relationship between bullying and bullying exposure on the data obtained from scales.