Kamu hizmetlerinin özel hukuk kişilerine gördürülmesi Türkiye – Uganda karşılaştırmalı bir çalışma
Provision of public services by private sector a comparision study of Turkey and Uganda
  1. Tez No: 591147
  2. Yazar: MUSA IDİ MENYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez kapsamında Türk ve Uganda hukukundaki kamu hizmeti anlayışı karşılaştırmalı olarak çalışılacaktır. Çalışmamızda öncelikle Türk hukukuna göre kamu hizmeti kavramı, kamu hizmetinin kurulması ve sona ermesi, kavrama hâkim olan ilkeler, türleri ve görülüş usulleri ele alınacaktır. Ardından Uganda hukukunda kamu hizmeti kavramının gelişimi benzer bir yöntemle incelenecektir. İkinci bölümde, Türkiye ve Uganda'daki kamu hizmetlerinin özel hukuk kişilerine gördürülmesi yöntemleri incelenecektir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye ve Uganda'daki kamu hizmeti anlayışı, özel kişiler eliyle görülmesinde iki ülke bakımından ortaya çıkan benzer ve farklı yönler karşılaştırılarak çalışma tamamlanacaktır. Anahtar kelimeleri: Kamu Hizmeti, İmtiyaz, Yap-İşlet-Devret (YİD), Kamu-Özel-İşbirliği, Yerel Yönetimler.
Özet (Çeviri)
This study will be about understanding public service in Turkish and Ugandan laws and the comparison between them. In our work, firstly the concept of public service according to Turkish law, the establishment and abolishment of public service, principles governing it, types and models of its provision will be discussed. Then the development of the concept of public service in Uganda law will be discussed in the similar way. In the second chapter, the models of provision of Public Services by private sectors in Turkey and Uganda will be discussed. In the third chapter, will be about the comparison of similarities and differences related to public service in these two countries Turkey and Uganda, concept, models of provision of public services by private sectors. Key words Public service, Concession, Build-Operate-Transfer (BOT), Public-Private-Partnership, Local Governments.