Üniversite öğrencilerinin ilişki doyumları ile ikili ilişkilerde mükemmeliyetçi özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the perfectionist traits and the relationship satisfaction in dyadic relations of the university students
- Tez No: 591172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR ERASLAN ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin ilişki doyumları ile ikili ilişkilerde mükemmeliyetçi kişilik özellikleri ve demografik değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Anadolu Üniversitesi'nde okuyan 799 öğrenci oluşturmaktadır. Verileri toplamak için İlişki Doyumu Ölçeği, İkili İlişkilerde Olumlu Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, fark istatistikleri, bağımsız örneklemler t-Testi, Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Hiyerarşik Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda üniversite öğrencilerinin ilişki doyumlarının ve mükemmeliyetçi kişilik özelliklerinden düzen alt boyutunun yüksek düzeyde olduğu; farklılık ve yüksek standartlar alt boyutlarının ise orta düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin ilişki doyumlarının cinsiyete göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin ilişki doyumları ile ilişki süreleri ve mükemmeliyetçi kişilik özelliklerinden düzen alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı düzeyde ilişkiler olduğu; ilişki doyumları ile farklılık ve yüksek standartlar arasında negatif yönde anlamlı düzeyde ilişkiler olduğu, yaşa göre ise anlamlı düzeyde ilişkilerin bulunmadığı görülmüştür. Kadın öğrencilerde, ilişki süresi ve düzen alt boyutu arttıkça ilişki doyumunun anlamlı düzeyde arttığı, ancak farklılık alt boyutu arttıkça ilişki doyumunun anlamlı düzeyde azaldığı görülmüştür. Erkek öğrencilerde ise farklılık alt boyutu arttıkça ilişki doyumunun anlamlı düzeyde azaldığı, yüksek standartlar alt boyutunun artmasının ilişki doyumunu anlamlı düzeyde arttırdığı görülmektedir. Araştırmanın hiyerarşik regresyon analizi sonucunda; ilişki süresi, yüksek standartlar, farklılık ve düzen alt boyutlarının modeli anlamlı düzeyde yordadığı ancak cinsiyet ve yaşın modeli anlamlı düzeyde yordamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the current research was to investigate the relationship between relationship satisfaction and demographic variables, perfectionist personality traits in dyadic relationships. The participants of the study were 799 students, who are studying at of Anadolu University. The instruments of the study were Dyadic Almost Perfect Scale, Relationship Assessment Scale, Personal Information Form developed by the researcher was used to collect the data of the study. In order to analyze the data gathered from 799 participants Independent-samples t-test, sequential hierarchical regression anlaysis were employed, and descriptive statistics and Pearson correlation coefficients were computed. As a result of the analysis, it was observed that the relationship satisfaction and order level of university students were high; discrepancy and high standards level were medium level. Group comparisons showed that a relationship satisfaction scores are not differ regarding gender. There was a positive relationship between university students' relationship satisfaction and relationship time and order sub-dimensions. There was a negative relationship relationship satisfaction, the discrepancy and high standards sub-dimensions, but no significant relationship between the ages. For female students, ıt was observed that as the relationship duration and order increases, the relationship satisfaction increases. But, as the discrepancy increases, the relationship satisfaction decreases. For male students, it is observed that as the discrepancy increases, relationship satisfaction decreases and as the high standards increases, the relationship satisfaction increases too. As a result of the hierarchical regression analysis; the duration of the relationship, high standards, discrepancy and order sub-dimensions are a significant predictor of the model but gender and age are not significant predictor of model.