Analysing the effect of cognitive flexibility and thinking styles on preferences of digital payment methods
Bilişsel esneklik ve düşünme stillerinin digital ödeme yöntemleri tercihi üzerindeki etkisinin analizi
- Tez No: 591193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada kognitif esneklik becerilerinin ve düşünme stillerinin (analitik düşünce ve sezgisel düşünce) tüketicilerin digital ödeme yöntemlerini tercih etme kararı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Karar verme, çeşitli durumlar arasında tercih yapmak ile ilgili bilişsel ve davranışsal çabaların bütünü olarak tanımlanır. Karar verme dış faktörlerden (maruz kalma ve alt yapı gibi) etkilendiği gibi içsel faktörlerden (bilişsel esneklik ve düşünce stilleri gibi) de etkilenir. Bu tez çalışmasında katılımcıların düşünme stilleri ikili işlem teorisi temel alınarak CRT test ile değerlendirilmiştir. Sezgisel düşünme otomatik, daha az enerji harcayan, çağrışımsal ve çoğunlukla duygusal süreçlere karşılık gelirken; analitik düşünme yavaş, sıralı, yorucu, kasti ve kontrollü süreçler olarak tanımlanır. Bireylerin değişikliklere karşısındaki uyum kapasiteleri olarak tanımlanan bilişsel esneklik becerileri ise bilişsel esneklik ölçeği ile belirlenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların eski nesil yöntemleri yeni nesil yöntemlere kıyasla daha sık kullandığı gözlenmiştir. Ayrıca dijital ödeme yöntemlerini bilme ve kullanma davranışı arasında pozitif ilişki izlenmiştir. Kognitif esneklik becerilerinin eski nesil yöntemlere kıyasla, yeni nesil ödeme yöntemlerini tercih etme kararı üzerinde etkisi olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of cognitive flexibility skills and thinking styles (analytical thinking and intuitive thinking) on the decision of consumers to choose digital payment methods. Decision-making is defined as the whole of cognitive and behavioral efforts to choose from a variety of situations. External factors (such as exposure and structure) affect decision making as well as internal factors (such as cognitive flexibility and thinking styles). In this thesis, participants' thinking styles (analytical and intuitive thinking) were evaluated with CRT test based on dual processing theory. Whereas intuitive thinking corresponds to automatic, effortless, associative, and often emotional processes; analytical thinking is defined as low, order, laborious and deliberately controlled processes. The cognitive flexibility skills defined as the adaptation capacities of the individuals against the changes were determined by the cognitive flexibility scale. As a result of the research, it was observed that the participants preferred the old generation methods more frequently than the new generation ones. In addition, there was a positive relationship between familiarity and usage of digital payment methods. It has been shown that cognitive flexibility skills have an effect on the decision to choose new generation payment methods compared to older generation ones.