MEB 2013 okul öncesi eğitim programında yer alan güne başlama ve günü değerlendirme zamanının etkin uygulanmasına ilişkin öğretmen, müdür ve akademisyen görüşlerinin incelenmesi
Analysis of views of teachers, managers and academicians on efficient use of circle time and daily evaluation time ın the meb 2013 pre-school education program
  1. Tez No: 591198
  2. Yazar: MERVE NUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FULYA TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı MEB 2013 okul öncesi eğitim programında yer alan güne başlama ve günü değerlendirme zamanının uygulanmasına ilişkin, öğretmen, müdür ve akademisyen görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma betimsel araştırma modelindedir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından öğretmen, müdür ve akademisyenler için hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak öğretmenler için yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem tekniği; akademisyenler ve müdürler için yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Sakarya ilinde MEB'e bağlı bağımsız anaokullarında görev yapan on müdür, bağımsız anaokullarında görev yapan 10 okul öncesi öğretmeni ve dokuz ilde on üniversitede program ve uygulama derslerine giren, en az Dr. ünvanına sahip olan on akademisyen oluşturmuştur. Öğretmenler, müdürler ve akademisyenlerden toplanan veriler iki farklı kişi tarafından kodlanarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda öğretmenlerden üçünün güne başlama zamanını uygulamadığı, yedi tanesinin uyguladığı; üçünün güne başlama zamanını gerekli bulduğu, ikisinin her gün gerekli olmadığını düşündüğü ve kalan beş öğretmenin gereklilik durumu ile ilgili bir açıklamada bulunmadığı tespit edilmiştir. Güne başlama zamanında en çok yaşanan sorunun çocukların aynı anda okula gelmeyişi olduğu, güne başlama zamanının daha etkili uygulanması için en çok merak uyandırıcı materyal desteğinin sağlanması önerilmiştir. Öğretmenlerden yalnızca dördünün günü değerlendirme zamanını uyguladığı, altısının ise uygulamadığı; beşinin günü değerlendirme zamanını gerekli bulduğu ve beş öğretmenin gereklilik durumu ile ilgili bir açıklamada bulunmadığı tespit edilmiştir. Öğretmen, müdür ve akademisyen görüşleri karşılaştırıldığında, üç meslek grubunun ortak olarak görüşü olarak güne başlama zamanının çocuğu özgürleştirme noktasında fayda sağladığı; güne başlama zamanında en çok yapılan uygulamanın da ortak görüş olarak selamlaşma, yoklama, gün içinde yapılacaklar hakkında sohbet, okul dışı yaşantılar hakkına sohbet ve fiziksel aktivite olduğu saptanmıştır. Üç meslek grubunun ortak görüşü olarak günü değerlendirme zamanının gün içindeki ilgi çeken durumların ve etkinliklerin belirlenmesini sağlama noktasında fayda sağladığı, günü değerlendirme zamanında en çok yapılan uygulamanın da ortak görüşün de gün içinde yapılanların hatırlanması ve pekiştirilmesi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to investigate views of academicians, teachers and managers in regards to implementation of circle time and daily evaluation time in the Ministry of National Education's 2013 Pre-School Education Program. The research is a descriptive model semi-structured interview questions prepared by the resarcher for teachers, managers and academicians, were used for data collection. Semi-structured interviews and observations for teachers; semi-structured interviews for academicians and managers were conducted as the data collection method. The study group of the research constitutes of ten teachers and ten school managers in independent pre-schools in governed by the Ministry of Education in the city of Sakarya and ten academicians in ten universities from nine cities with the Phd degree who give program and applied courses. Data analysis was done through coding of the data by two different individuals who have been selected among teachers, managers and academicans. As a result of the research, it was determined that three of the teachers did not implement circle time, while seven of them implemented it; three of them found circle time to be essential, while two of them thought that it was not necessary every day; and the remaining five of the teachers did not make any statements regarding the necessisty of circle time. Based on findings of the research, it was concluded that the most common problem faced in implementation of circle time is that students do not arrive to the school at the same time and it was suggested to provide the most intriguing material support in order for circle time to be implemented more efficiently. Only four of the teachers were found to be applying daily evaluation time, while six of them did not apply it; five of the teachers found daily evaluation time to be essential and the other five of them did not make any statements regarding the necessity of daily evaluation time. When views of the teachers, managers and academicians compared, the common view of the three occupations is found that circle time avails in liberalizing students and the most commonly used practices in circle time are greeting, taking attendance, conversations about what will be done during the day, talks about what happened outside the school and physical activities. As the common view of the three occupations, daily evaluation time was found to be beneficial in determining interesting situtations and activities during the day and the most commonly used activity in daily evaluation time is found to be remembering what has been done during the day and consolidating them.