İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin üstbilişşel dinlediğini anlama farkındalığı düzeyi ile dinlemeye ilişkin tutumları arasındaki ilişki
The relationship between metacognitive listening comprehension awareness levels and listening attitudes of primary school 4th grade students
  1. Tez No: 591199
  2. Yazar: ESİN MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KARASAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin üstbilişşel dinlediğini anlama farkındalığı düzeyi ile dinlemeye ilişkin tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda öğrencilerin dinlediğini anlama beceri ve tutumları ölçülmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Aydın ili Efeler ilçesi merkezinde bulunan üç ilkokulunun dördüncü sınıflarda 2016-2017 eğitim öğretim yılında eğitimine devam eden toplam 200 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin elde edilmesinde nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPPS 20.0 programı kullanılmıştır. Analiz edilen veriler sonucu elde edilen bulgular çerçevesinde öğrencilerin üstbilişsel dinlediğini anlama farkındalığı düzeyi ile dinlemeye ilişkin tutum arasında çok yüksek bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra ailelerin sosyo-ekonomik durumlarının öğrencilerin üstbilişsel dinlediğini anlama farkındalığı ile dinlemeye ilişkin tutumlarını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between the level of comprehension awareness of listening metacognition and attitudes towards listening in primary school 4th grade students. In this context, it is aimed to measure the students' listening comprehension skills and attitudes. The study group consisted of 200 students in the fourth grade of three primary schools located in Efeler district of Aydın province in 2016/2017 academic year. Quantitative and qualitative research methods were used to obtain data. SPPS 20.0 program was used for data analysis. As a result of the data obtained from the analyzed data, it was found that there was a very high relationship between the level of comprehension awareness of the students and the attitude towards listening. In addition, it was seen that the socio-economic status of the families affected their attitudes towards listening comprehension awareness of the students' metacognitive listening comprehension.