Otomatik istikrar sağlayıcı olarak işsizlik sigortası: Türkiye üzerine bir değerlendirme
Unemployment insurance as an automatik stabilizer: An assessment on Turkey
  1. Tez No: 591201
  2. Yazar: CAN BURAK ERGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN SUSAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Sigortacılık, İşletme, Finance, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bir toplumun sahip olduğu sosyal problemlerin ilk sıralarında işsizlik bulunmaktadır. İşsizlik, işsiz kalan birey ve ait olduğu toplum açısından ekonomik anlamda çok ciddi bir sorun yaratmakla birlikte, sosyal ve psikolojik sonuçlar da doğurmaktadır. İşsizlik sigortası da çalışma istek ve yeteneğinde olmasına karşın işini kaybeden çalışanların yaşadığı sosyoekonomik sorunları minimum seviyede tutabilmek, yeni bir iş bulmasına ve işe girmesine yardımcı olmak amacı ile belli bir süre ve ölçüde ödemeyi kapsayan, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren ve finansmanına genellikle işçi, işveren ve devletin katkıda bulunduğu, devlet tarafından kurulan bir sigorta koludur. Kuşkusuz farklı ülkelerin iktisadi, sosyal, demografik özellikleri farklılık gösterdiği gibi, işsizlikle mücadele çerçevesinde uyguladıkları politikalar da farklılık göstermektedir. Ülkemizde ise işsizlik sigortası uygulaması; 12 Temmuz 1999'da TBMM'ye sunulan yasa tasarısı neticesinde 25 Ağustos 1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile kabul edilmiş ve 8 Eylül 1999 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe konulmuştur. Bu tez çalışmasında, işsizlik sigortasının Türkiye'deki uygulanma şekli ve otomatik istikrar sağlayıcı olarak etkinliği değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki işsizlik sigortası sistemi için bir kaynak oluşturmak ve uygulamada yaşanan sorunlara dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
Unemployment is one of the social problems of the society. Unemployment creates a serious economic problem for the unemployed and the society in which it belongs, and it also has social and psychological consequences. Unemployment insurance was created to keep the socio-economic problems of the unemployed despite being willing to work to a minimum level, to help them find a job and also being operated under a certain insurance technique for a limited period and amount of payment, and financed generally by workers, employers and the state. Undoubtedly, the economic, social and demographic characteristics of different countries differ, as well as the policies they implement in the fight against unemployment. Unemployment Insurance system in our country; the law draft, Law No. 4447 of 25 August 1999 submitted to the Turkish Grand National Assembly on July 12, 1999 and was published on September 8, 1999 in the Official Gazette and entered into force immediately. This thesis contains the discussions on the way of the work of the unemployment insurance in Turkey and also reviews the efficiency of the system as an automatic stabilizer. The main aim of this study is to create a source for the unemployment insurance system in Turkey and call attention to the problems experienced in practice.