Kurumlar vergisine ilişkin vergi harcamalarının vergileme ilkeleri açısından değerlendirilmesi
An evaluation of corporate tax expenditures in terms of taxation principles
- Tez No: 591200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Devlet başta vergiler olmak üzere topladığı gelirleri kamu harcamaları vasıtasıyla piyasaya tekrardan aktararak ekonomik hayata maliye politikası aracılığıyla yön vermektedir. Devletin en önemli gelir kaynağı olan vergiler maliye politikasının tercihleri doğrultusunda artırılmakta, azaltılmakta veya tamamen kaldırılabilmektedir. Devlet güçlendirmek istediği sektörleri, sosyal açıdan koruması gereken kesimleri veya diğer nedenlerle ayırması gereken mükellefleri vergisel avantajlar sağlamak yoluyla korumaktadır. Bu mükelleflerden toplaması gereken vergilerin bir kısmından veya tamamında vazgeçmek suretiyle yapmış olduğu kolaylık veya teşvikler vergi harcaması olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmamızda vergi harcamalarının gelişimi, tahminleme ve bütçelenme yöntemleri ile maliye politikasındaki önemine yer verilmiştir. Daha sonra kurumlar vergisi kanununda yer alan vergi harcamaları açıklanmış, ayrıntılı olarak değerlendirilmiş ve Türkiye ekonomisine etkileri incelenmiştir. Toplam vergi gelirleri ve vergi harcamaları karşılaştırılmış ve vergi politikası açısından yeni öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The state re-transfers the revenues collected, mainly taxes, to the market through public expenditures, thus steering the economic life through fiscal policy. Taxes, which are the most significant sources of income of the state, are increased, decreased or completely remove in accordance with the preferences of fiscal policy. The state protects the sectors it intends to empower, the groups required to be socially protected or the taxpayers that it needs separate due to other reasons by providing tax advantages. The facilitation or incentives provided by the state by the partial or whole exemption of the taxpayers from the due taxes are called tax expenditures. This study includes the development of tax expenditures, estimation and budgeting methods, and their significance in fiscal policy. Additionally, tax expenditures as set forth in the corporate tax law are explained, assessed in detail and their impact on the Turkish economy was studied. Total tax incomes and tax expenditures were compared and new proposals for tax policy were brought forward.