İhracata yönelik devlet teşviklerinin 20 nolu Türkiye Muhasebe Standardı çerçevesinde muhasebeleştirilmesi
Recognition in the framework Turkish Accounting Standart No. 20 of goverment grants for export
- Tez No: 591210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İhracat yapan firmalar devletin sunmuş olduğu bazı teşvik imkanlarından faydalanabilmektedirler. İhracat yapan işletmelerin almış oldukları devlet teşviklerinin muhasebeleştirilmesi, Türkiye Muhasebe Standartları setinde bulunan TMS 20“Devlet Teşviklerinin Muhasebeleştirilmesi ve Devlet Yardımlarının Açıklanması”standardında belirtilen şekilde yapılmaktadır. İşletmelerin almış oldukları Devlet teşviklerinin muhasebeleştirmesi iki genel yaklaşıma göre yapılmaktadır. Bunlardan birincisi teşviğin doğrudan özkaynak olarak kaydedildiği sermaye yaklaşımı, ikincisi ise teşviğin bir veya daha fazla dönemde gelir kaydedildiği gelir yaklaşımıdır. İşletmelerin devlet teşviklerini muhasebeleştirmeleri sırasında bu iki yöntemden hangisini tercih edecekleri kendilerine bırakılmıştır. Çalışmanın amacı Türkiye'de uygulanan ihracata yönelik devlet teşviklerinin TMS 20“Devlet Teşviklerinin Muhasebeleştirilmesi ve Devlet Yardımlarının Açıklanması”standardı kapsamında muhasebeleştirilme esaslarını açıklamaktır. Bu amaçla devlet teşviklerinin muhasebeleştirilmesine yönelik örnek uygulama çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Export companies can benefit from some incentives offered by the government. Recognition of the government grants received by the exporting enterprises is performed in accordance with“TAS 20 Accounting for Government Grants and Disclosure of Government Assistance”. According to the standard, the accounting of government grants received by the enterprises is performed according to two general approaches. The first one is the capital approach where the incentive is recorded directly as equity, and the second is the income approach where the incentive is recorded in one or more periods. It is up to enterprises to choose which of these two methods for recognition of government grants. The purpose of the study, ıt is explain the principles recognition of government grants implemented for export within the scope of TAS 20“Accounting for Government Grants and Disclosure of Government Assistance”. For this purpose, a case study on accounting of government incentives was carried out.