Konya Mevlânâ Müzesi'nde bulunan XIII.-XIV. yüzyıllara ait bazı Kur'an-ı Kerim'lerin tezhip özellikleri
XIII.-XIV. in the Mevlânâ Museum of Konya illumunation manuscript properties of The Quran-i Kerim
- Tez No: 591209
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BÜYÜKYAZICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırma konusu olarak Konya Mevlana Müzesi'nde bulunan el yazması Kur'an-ı Kerimlerden XIII. ve XIV. yüzyıla ait beş adet tezhipli yazma eser ele alınmıştır. Çalışmanın giriş kısmında konunun tanımı, amacı, önemi, varsayımları ve sınırlılıkları yer almaktadır. İlgili araştırmlar kısmında çalışma için faydalanılan kaynaklara yer verilmiştir. Kavramsal çerçeve de tezhip sanatı tarihçesine yer verilmiştir. Tezhip sanatının uygulama alanları, uygulanan motifler, kompozisyon ve renkden bahsedilmiş olup tezhip sanatında kullanılan malzemeler ve uygulanan tekniklerle devam edilmiştir. Yöntem kısmında araştırmanın modeli, evren ve örneklem, veri toplama teknikleri ve verilerin analizi yapılmıştır. Bulgular ve yorum kısmında araştırmanın konusunu oluşturan beş adet Kur'an-ı Kerim'in tezhipli alanları, renk özellikleri, uygulanan teknikler, yazı çeşidi ve motif özellikleri açısından ele alınmıştır. Araştırma konusundan ilham alınarak hazırlanan özgün çalışmalara da yer verilmiştir. Son olarak incelenen eserlerin değerlendirilmesi yapılarak bir sonuca varılıp öneride bulunulmuştur. İncelenen Kur'an-ı Kerim'lerin her biri için bilgi formu hazırlanmış olup ekler kısmında yer almaktadır. Geleneksel kültürümüzü en güzel şekilde temsil eden sanatlarımızdan biri olan Tezhip Sanatı belli bir dönem hak ettiği değeri görmese de günümüzde değerli hocalarımızın yetiştirdiği talebeler sayesinde geleceğe taşınacaktır. Bu araştırma ile Konya Mevlana Müzesi'nde bulunan XIII. ve XIV. yüzyıl el yazması eserleri belgelenmiş ve bu alanda eksikliği hissedilen bilimsel bir doküman hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a research subject, the manuscripts in the Mevlana Museum in Konya were written in the XIII. and XIV. century, five illuminated manuscripts are discussed. In the introduction part of the study, the definition, aim, importance, assumptions and limitations of the subject are given. In the related research section, the sources used for the study are given. The conceptual framework includes the history of illumination art. The application areas of the illumination art, the motifs applied, the composition and the color are mentioned and the materials and techniques used in the illumination art have been continued. In the method part, the research model, universe and sample, data collection techniques and data analysis were performed. In the findings and interpretation part, the illuminated areas of the Qur'an, which are the subject of the research, are discussed in terms of color characteristics, applied techniques, type of writing and motif characteristics. Original works prepared with inspiration from the research subject were also included. Finally, by evaluating the works examined, a conclusion was reached and suggestions were made. Information form has been prepared for each of the Quran examined and can be found in the appendix. Illumination Art, which is one of the arts representing our traditional culture in the most beautiful way, does not see the value it deserves for a certain period, but it will be carried to the future thanks to the students trained by our valuable teachers. With this research, Konya Mevlana Museum XIII. and XIV. century manuscripts have been documented and a scientific document has been prepared.