Ülkü dergilerindeki müzik yazıları
The music writings in the Ülkü journals
- Tez No: 591253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESUL BAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
1932 yılında Atatürk önderliğinde kurulan halkevleri; 1933yılından itibaren Ülkü Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Dergi kurumun resmi yayın organı olarak, dönem kültür-sanat politikalarını yansıtması bakımından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Çalışma kapsamında; literatür taraması yöntemiyle 1933-1950 yılları arasında çıkan Ülkü Dergisi'nde yazılmış olan müzik yazıları dijital ortama aktarılarak; gelecekte ilgili konularda araştırma yapacak müzik araştırmacıları, müzikologlar, müzik eğitimcileri gibi araştırmacılar için kaynak oluşturmak amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada 264 sayı yayınlanan dergide; 19 farklı yazar tarafından beş başlık ve 11 alt başlıkta sınıflandırılan 89 müzik yazısı derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Community Houses, which was founded in 1932 under the leadership (foundation of Turkish Republic) of Atatürk; started to publish the Ülkü Magazine. As the official publication organ of the institution, the magazine is of great importance in terms of reflecting the culture and art policies of the period. Scope of work; The music writings written in the Ülkü Magazine published between 1933-1950 by means of literature review were transferred to digital media; for future researchers, such as music researchers, musicologists, music educators intended to create resources. In the study, 264 issues were published; 89 music writings classified by five different titles and 11 subtitles were collected by 19 different authors.