Sınıf öğretmenlerinin sınıf içi adalet görüşlerinin incelenmesi (Ağrı ili örneği)
Investigation of in-class justice views of class teachers (Agri province)
  1. Tez No: 591255
  2. Yazar: SULTAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇALIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin sınıf içi adalet tutumları ile ilgili görüşlerini incelemektir. Örneklemini 2016-2017 eğitim öğretim yılında Ağrı ili merkez ilçede görev yapmakta olan gönüllü 51 sınıf öğretmeni ve ayrıca gönüllü 7 sınıf öğretmenini, toplamda 58 sınıf öğretmenini kapsamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu, veri toplama tekniği olarak da odak grup görüşmesi kullanılmıştır. Gönüllü 51 sınıf öğretmenine Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu uygulanmış, gönüllü 7 sınıf öğretmeni ile de odak grup görüşmesi yapılmıştır. Öğretmenlerin adalete bakış açısı hak, eşitlik, ayrıcalıklara sahip olmama gibi kavramlarla açıkladığı görülmüştür. Adalet konusunda sınıf içinde en büyük rolün öğretmenine düştüğünü, bu yüzden rol model alındığını unutmayarak davranışlarına dikkat etmesi gerektiği görülmüştür. Adil davranış sergileyen öğrencilerin maddi ve manevi ödüllerle ödüllendirilmesi gerektiği, adil tutum sergilemeyen öğrencilere de kişiliğini zedelemeyecek şekilde cezaların verilebileceği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of classroom teachers about the attitudes of classroom justice. The sample has included 51 volunteer classroom teachers and 7 volunteer classroom teachers working in the central district of Ağrı in the 2016-2017 academic year. Qualitative research methods and techniques were used in the study. Case studies and focus group interviews were used as data collection tools. Semi-Structured Interview Form was applied to 51 volunteer classroom teachers and focus group interviews were conducted with 7 volunteer classroom teachers, 58 classroom teachers in total. Qualitative research methods and techniques were used in the study. Semi-structured interview form was used as data collection tool and focus group interview was used as data collection technique. Semi-Structured Interview Form was applied to 51 volunteer classroom teachers and focus group interviews were conducted with 7 volunteer classroom teachers. It was seen that teachers explained the perspective of justice with concepts such as rights, equality and lack of privileges. It was seen that the teacher had the greatest role in the classroom in the field of justice, so s/he should pay attention to her/his behaviors, not forgetting that role models were taken. It has emerged that students who exhibit fair behavior should be rewarded with financial and moral rewards, and that students who do not exhibit a fair attitude can be punished in a way that does not harm their personality.