A big data analytics based methodology for strategic market analysis
Büyük veri analitiği yöntemiyle stratejik pazar analizi
- Tez No: 591267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KABADURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüzün rekabetçi iş ortamı, şirketleri içinde bulundukları iş ortamları ile ilgili daha iyi tahmin yapmaya ve daha doğru kararlar almaya zorlamaktadır. Bu nedenle, stratejik pazar analizi şirketler için en kritik görevlerden birisi olmaktadır. Ancak, karar vericiler stratejik kararları vermeden önce ellerinde bulunan yüksek hacimli veriyi, farklı bakış açılarını da katarak iyice özümsemelidirler. Bu tez, Büyük Veri Analitiği kullanarak stratejik pazar analizi için bütünsel bir yöntem sunmaktadır. Sunulan yöntem, açık ticaret verilerinin kullanılması ve iki farklı makine öğrenme algoritması (Random Forest (RF) ve Yapay Sinir Ağları (YSA)) yardımıyla, ülkeler arasında ürün bazında ihracat hacmini tahmin etmektedir. Ardından, elde edilen sonuçlar stratejik pazar analizi yapmak için Boston Consulting Group (BCG) Matrisine dahil edilir. Önerilen metodolojinin etkinliğini göstermek için, İngiltere'ye buzdolabı ve dondurucu ihraç eden farazi bir Türk ve bir Çin şirketi üzerinde uygulanmıştır. Uygulamanın ardından elde edilen sonuçlara göre yönetsel çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today's competitive business environment forces companies to make better predictions and decisions for their business environments. Therefore, strategic market analysis is one of the most critical tasks for companies. However, business decision-makers should absorb the high volume of data with different views before making their strategic decisions. This dissertation presents a novel and holistic methodology for strategic market analysis by using Big Data Analytics. The proposed methodology of this dissertation employs two different machine learning algorithms, Random Forest (RF) and Artificial Neural Networks (ANN), to forecast the export volumes using an extensive amount of open trade data. Then, the forecasted values are included in the Boston Consulting Group (BCG) Matrix to conduct strategic market analysis. To demonstrate the effectiveness of the proposed methodology, two hypothetical case studies of a Turkish and Chinese company exporting refrigerators and freezers to the United Kingdom are considered and the managerial implications after implementing the proposed methodology are presented.