İşkoliklik ile tükenmişlik ve görev performansı arasındaki ilişkide özyeterliliğin rolü
The role of self efficacy in the relationship between workaholism and burnout, in role performance
- Tez No: 591275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN METİN CAMGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı işkoliklik ve tükenmişlik arasındaki ilişkide ve işkoliklik ile görev performansı arasındaki ilişkide özyeterliliğin rolünün araştırılmasıdır. Çalışmada işkolikliğin ve işkolikliğin boyutları olan aşırı çalışma ve kompulsif çalışma ile tükenmişlik arasında olumlu, görev performansı arasında ise olumsuz ilişki olduğu, bu ilişkide özyeterliliğin rolü olduğu varsayımı önerilmektedir. Anket tekniği ile farklı illerde çalışanlardan oluşan 220 kişiden veri toplanmıştır. Process Macro ile çalışmanın hipotezleri test edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; işkoliklik ve boyutları ile tükenmişlik arasında, işkoliklik ve kompulsif çalışma boyutu ile görev performansı arasında olumlu yönde ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte aşırı çalışma boyutu ile görev performansı arasında ise anlamlı ilişki bulunamamıştır. Ayrıca işkoliklik ve boyutları ile tükenmişlik arasındaki ilişkide özyeterliliğin düzenleyicilik rolü bulunmuştur. İşkoliklik ve boyutları ile görev performansı arasındaki ilişkide ise özyeterliliğin düzenleyici rolü bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the role of self efficacy in the relationship between workaholism and burnout; and workaholism and in role performance. In this study, it is suggested that there is a positive relationship between burnout with workaholism and work excessively and working compulsively which are dimensions of workaholism and self efficacy plays role in this relationship. However, it is suggested that there is a negative relationship between in role performance with workaholism and work excessively and working compulsively which are dimensions of workaholism and self efficacy plays role in this relationship. The data has been gathered via survey in different cities from a sample of 250 people. The research hypotheses of this study were analysed using process macro. According to the results of the study, a positive relationship is between workaholism and dimensions of workaholism with burnout, and between workaholism and working compulsively dimension with in role performance. However, no significant relationship is between working excessively dimension and in role performance. Furthermore, there is a moderated relationship between workaholism and dimensions of workaholism with burnout by self efficacy. There is a no moderated relationship between workaholism and dimensions of workaholism with in role performance by self efficacy.