Günümüz Avrupasında islamofobi ve yansımaları: Almanya ve Fransa örneği
Islamophobia and its reflections in the European country: The example of Germany and France
  1. Tez No: 591282
  2. Yazar: EKREM ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İslamofobi, kelime anlamı itibariyle“İslam korkusu”şeklinde tanımlansa da bu anlamda hayata geçen olaylar doğrultusunda İslam düşmanlığı şeklinde tanımlanabilmektedir. Avrupa'nın İslam Medeniyeti 'ne karşı öteden beri açmış olduğu savaşın günümüze evrilmiş halidir. Oryantalizmin savunduğu Şark'ın üstünlüğü Doğu'nun hiçliği savını eylemsel boyuta taşıyan İslamofobi, 11 Eylül saldırıları ile yeni bir boyuta taşınmış ve Müslüman topluluklara müdahalelerde bir koz olarak kullanılmıştır. Bu kozun kullanımında Avrupa ülkelerinin hükümetler nezdinde yaklaşımları söz konusu olmakla birlikte bu yaklaşımlar toplumsal yapıları da şekillendirmiştir. Almanya, bu saldırı biçimini entegrasyon adı altında asimilasyon projeleriyle hayata geçirme çabasına yönelmiş, bu anlamda yeni bir İslam tasviri ortaya atmıştır. Avrupalı İslam olarak ifade edilen bu yeni tanımlama, İslam'ın temel dinamiklerinden ayrıştırılarak yeniden yorumlanmış ve altı boş bir din görünümüne sokulma çabasıdır. Buna hizmet edecek şekilde ülkede hizmet veren imamları da kendisinin yetiştireceğini öne sürmüştür. Fransa ise bu yöndeki eylemlerini yasaklamalar, engellemeler ve saldırıları destekleme şeklinde sürdürmektedir. Bu bağlamda camilere saldırılarda herhangi bir faili yakalandığı vaki olmamakla birlikte İslami giyim yasağı ve camilere karşı çeşitli yasaklar söz konusudur. Ayrıca, İslam'a yapılan hakaretleri fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirmekte ve hükümet olarak bu yöndeki oluşumlara da destek vermektedir.
Özet (Çeviri)
Although Islamophobia is defined as fear of Islam in it terminological meaning, it can also be defined as hostility towards Islam in the light of the events that took place stemming from the latter meaning of the term. This widely used mainstream definition of the word also reflects the evolution of war against Islamic civilizations by Europeans throughout the history. Islamophobia reached a new dimension after the September 11 attacks as an enabler for interventions against Muslim communities and their cultural practices. Although European states assume various approaches at individual state level the general end result continues to shape the European social structures. Germany utilizes Islamophobia as an excuse for assimilatory policies in the name of integration and even attempted to create a new interpretation of Islam under the name of European Islam. This new interpretation is a means to strip Islam from it's fundamental values aiming to create an illusion of an empty religion in the place of the true form of Islam. German policies even included training Imams whom would preach this new interpretation. France, on the other hand, continues its actions in the form of prohibitions, barriers and attacks. In this context, so far, there has been no prohibitory verdicts for perpetrators of attacks on mosques in France, but there are prohibitions on Islamic clothing and various prohibitions against mosques. In addition, it evaluates insults made to Islam within the scope of freedom of opinion and the government supports formations serving Islamophobia.