Anlatı unsurları açısından TRT Belgesel kanalı içeriği
Content of documentary channel TRT, in terms of narrative factors
- Tez No: 591362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Konu ve tür kapsamında oldukça geniş bir perspektifte olan belgesel türü, sinema türleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Gerçekçi anlatım yapısı, doğal ortamda çekilmesi, hem doğalı yansıtması hem de izleyicinin beğenisine sunulması noktasında kurguya dâhil edilmesi belgeselin çok yönlü kimliğini ortaya koymaktadır. Bu noktada belgesel, sinemanın gerçek hayatla iç içe olan ama aynı zamanda sanatsal yapısını da muhafaza eden bir tür olarak tanınmaktadır. Belgesel türünde anlatı oldukça önemlidir. Nihayetinde belgesel bilgi vermek amaçlı oluşturulan bir tür olduğu için belgeselin anlatı yapısı, yani hikaye kurgusu da iyi şekilde kurgulanmalı, bu doğrultuda belgesel kanalları bir politika belirlemeli ve bu politika üzerinden belgesellerini aynı doğrultuda yayınlamalıdırlar. Belgesel anlatısı; ışık, ses, görüntü kalitesi, kurgu vb. bütün öğeleriyle bir bütündür. Bu öğeler anlatılmak istenen hikayenin tamamlayıcısı, gerçekçiliğin bir parçası ve bütünleyicisidirler. Bu doğrultuda Türkiye ve dünyadaki belgesel kanallarına bakıldığında belli bir politika çerçevesinde bu öğeleri kurgulamak, seyirciye ortak bir çerçevede anlatı sunmak amacı taşımaktadırlar. Bu çalışmada TRT Belgesel kanalının anlatı analizi yapılmıştır. Bu kapsamda belgesel ve anlatı türleri tek tek ele alınmış, son bölümde TRT Belgesel Kanal Koordinatörü Süleyman Tezgel ile TRT Belgesel Tanıtım Birimi Sorumlusu Nurullah Dinçer ile karşılıklı görüşme yöntemi ile ropörtaj yapılarak TRT Belgesel gibi devlete bağlı bir kanalın içeriklerinde izlediği yol hakkında detaylı bir araştırma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The documentary genre, which has a wide perspective in the subject and genre, has a very important place among the cinema types. The realistic expression structure, the withdrawal in the natural environment, the reflection of the nature as well as the introduction of the audience to the audience at the point of presentation of the documentary's multi-faceted identity reveals. At this point, the documentary is known as a genre that is intertwined with the real life of cinema but also preserves its artistic structure. Narrative is quite important in documentary genre. In the end, the narrative structure of the documentary, in other words, the fiction of the documentary, should be set up in a good way, since it is a kind of documentary information, and in this direction, documentary channels should set a policy and publish their documentaries in the same direction. Documentary narrative; light, sound, image quality, fiction etc. it is a whole with all its elements. These elements are complementary to the story to be told, a part and complement of realism. Referring to a particular policy within the framework of this line in Turkey and in the world to construct this documentary channel elements, they are intended to provide a common framework to explain to the audience. In this study, narrative analysis of TRT Belgesel channel has been done. In this context, documentary and narrative genres were discussed one by one, and in the last section, a detailed study was conducted about the path of TRT Belgesel Channel Coordinator Suleyman Tezgel and TRT Belgesel Publicity Officer Nurullah Dinçer with the interview method.